Wpis z mikrobloga

#prawojazdy #skrzyzowanie

Wyjaśnijcie mi mirki, kto ma tutaj pierwszeństwo bo już sam zwątpiłem.

Jest to rondo z sygnalizacją świetlną na każdym wlocie (pojazd A ma zielone), natomiast pojazd B również wjechał na zielonym wcześniej i zawraca.
Na przecięciu ich torów ruchu pojazd B nie ma żadnej sygnalizacji świetlnej.
Kto powinien komu ustąpić gdy się spotkają?
Pobierz adam-vcf - #prawojazdy #skrzyzowanie 

Wyjaśnijcie mi mirki, kto ma tutaj pierwszeń...
źródło: comment_1602482727Ga9mI8sV9gLFYwS5RWoH1Y.jpg
  • 12
B skręca w lewo i ustępuje A jadącemu na wprost.


@Nie_znany: To prawda i to jest odpowiedź na pytanie kto ma pierwszeństwo i dlaczego, ale o których znakach piszesz że nie mają znaczenia? Bo fakt, że B skręca w lewo a A jedzie na wprost wynika nie ze znaków a z przebiegu jezdni (pasów ruchu).
o ustąp pierwszeństwa w tym przypadku.


@Nie_znany: No to tak, to również prawda, ale uważam, że przebieg pasów ruchu właśnie ma kluczowe znaczenie, bo przez to, że nie ma tu okrężnie biegnącej jezdni a pasy biegną wprost do wylotów to właśnie istnieje jazda na wprost czyli do drugiego zjazdu i istnieje skręt w lewo przy wyspie. To właśnie dlatego moim zdaniem B skręca w lewo a A jedzie na wprost, bo
@adam-vcf: jesteś pewien, że to jest rondo, tzn był znak na to wskazujący? Zreszta bez względu na to tak czy siak pojazd A ma pierwszeństwo, bo 1. ma zielone, 2. jedzie prosto i nie przecina żadnej linii przerywanej wzdłużj jego toru jazdy.
@Maly_Jasio Jezeli chodzi Ci o znak C-12 ruch okrężny to założę się że tam jest, bo u nas przed obiektami tego typu, jeżeli są podporządkowane wszystkie wloty, stawia się C-12, moim zdaniem nie powinno go tam być bo nie ma tam przecież ruchu okrężnego bo nie ma okrężnie biegnącej jezdni. Ale to tylko niewielka nieścisłość i tak naprawdę niemal nic nie zmienia bo powiedzmy że ten C-12 "robi" tam za znaki nakazu
skrzyżowanie robi za pełnoprawne rondo


@adam-vcf: No ale to jest rondo czy sygnalizacja jest włączona czy wyłączona, jedynie nie ma tam ruchu okrężnego nigdy bo nie ma jezdni biegnącej okrężnie :) A kierunki jazdy są zawsze takie same, niezależnie od sygnalizacji istnieje zmiana kierunku jazdy w lewo przy wyspie i brak zmiany jadąc prosto czyli do drugiego zjazdu. Włączona sygnalizacja jedynie zmienia pierwszeństwo - z podporządkowania wszystkich wlotów i pierwszeństwa na
@dziara1429: No ale ja napisałem przecież że to jest rondo, tylko że bez okrężnie biegnącej jezdni, czyli nazwijmy je "kierunkowe". A znak C-12 (moim zdaniem tak jak napisałem wyżej, stawiany błędnie bo powinny być tylko znaki nakazu jazdy z prawej strony znaku na wyspie) obowiązuje również przy włączonej sygnalizacji bo C-12 nie jest znakiem ustalającym pierwszeństwo.