Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@yeron: mówię o dość oczywistym układzie - sierp i młot skrzyżowane jak u sowietów. Oddzielny sierp i młot, obok siebie mają taką samą symbolikę już z mocno słabszymi skojarzeniami negatywnymi a same przecież stanowiły dość istotna część ruchów społecznych
@Koliat: To rozumiem. Chodzi mi o to, że w takim układzie te symbole NAJPIERW powinny być używane przez organizacje społeczne związane z rolnikami/robotnikami, a dopiero potem ta symboli podjęta przez partie polityczną oraz jej działaczy.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@yeron: mhm, ciekawe pytanie, teraz rozumiem. Czy dzisiejsze ruchy pro robotnicze mają sens istnienia bez partii politycznej z kolei? Wydaje mi się że to jest problem w tej kwestii. Druga sprawa - symbol się trochę zestarzal - robotnika z budowy i rolnika często zastapil szary pracownik biurowy - wydaje mi się że jednak udziały w populacji się zmieniły przez 100 lat
@Koliat:

Czy dzisiejsze ruchy pro robotnicze mają sens istnienia bez partii politycznej z kolei?


Pewnie nie, ale nie znam tematu. Przy czym największy taki roki to chyba NSZZ Solidarność i jest w pewnej symbiozie z PiSem. I nie bardzo odnosi się do wartości robotniczych/walki klasowej tylko bardziej do "wartości chrześcijańskich".

Druga sprawa - symbol się trochę zestarzal - robotnika z budowy i rolnika często zastapil szary pracownik biurowy - wydaje mi
@NapalInTheMorning można też dodać, że przed wojną bojówki PPS tzw. Akcja Socjalistyczna również używały tego symbolu. Pierwszym ich dowódcą był Kazimierz Pużak, który później podczas okupacji stał na czele PPS-WRN wchodzącej w skład Politycznego Komitetu Porozumiewawczego przy Armii Krajowej ¯_(ツ)_/¯
Pobierz fifty - @NapalInTheMorning można też dodać, że przed wojną bojówki PPS tzw. Akcja Soc...
źródło: comment_1602398242fDgDSEhAEVyWI1F2JMXtwP.jpg