Wpis z mikrobloga

Ocieplamy poddasze (podłogę strychu) i kupiłem wełnę mineralną. Potem sobie przypomniałem że z poprzedniego remontu mam jeszcze nierozpakowaną wełnę o identycznych parametrach (grubość, izolacyjność itp), ale ta stara wełna ma z 15-20 lat. Dodatkowo ta nowa jest kupowana w rolkach (jest bardzo miękka) a ta stara w płatach (jest zauważalnie twardsza). Czy w związku z tym mają one te same właściwości i stara się "nie przeterminowała"?

Po lewej nowa, po prawej stara.

#budownictwo #budujzwykopem #ocieplanie
smokzabojcaludzi - Ocieplamy poddasze (podłogę strychu) i kupiłem wełnę mineralną. Po...

źródło: comment_16022387788WY7RT1hHX6aIoEjT8g04q.jpg

Pobierz
  • 15
I od razu dopytam - jeśli podczas układania wełny przypadkiem ją ucisnę (położę młotek który lekko ją dociśnie albo przypadkiem ją nadepnę), to powinienem ją "spulchnic" czy ona sama powróci do swojego kształtu?
@smokzabojcaludzi wełna na pewno się nie przeterminowala, gorzej, że układasz ją z taką marną dokładnością. Takie szczeliny są niedopuszczalne, w ten sposób tracisz sporo na izolacji przegrody.

W Twoim stropie widzę jednak dużo większy problem jak stara wełna. Rozumiem, że element owinięty szczelnie folią paroizolacyjną to belka stropowa. Jeżeli tak, to szykujesz sobie problemy z degradacja biologiczna drewna.
@smokzabojcaludzi: twardość wełny nie ma znaczenia, dopóki nie masz zamiaru po niej chodzić :)
Parametry wełny mogą się pogorszyć, jeśli złapie wilgoć, czas raczej nie powinien mieć aż takiego wpływu. Nie powinien, ale ekspertem w kwestii starzenia materiałów termoizolacyjnych nie jestem, więc mógłby się wypowiedzieć ktoś mądrzejszy.
Tak jak mówi @languser, przyłóż się i nie zostawiaj szczelin.
@languser: znalazłem na forum murator domu taką wypowiedź:

1. Powinno być tak, że na płytach leży płasko folia paroizolacyjna, która ogranicza dopływ wilgoci do drewna i wełny.

2. Jeśli wilgoć już tam dotrze, to trzeba uniemożliwić jej wykroplenie się, a umożliwić opuszczenie swobodne wełny.

3. Jeśli ułożymy folię w ten sposób, że belki zostaną pomiędzy płytami g-k a folią, należy uniemożliwić parze wykroplenie się. Jeśli belki zostaną ocieplone wełną, ryzyko tego
smokzabojcaludzi - @languser: znalazłem na forum murator domu taką wypowiedź:
 1. Pow...

źródło: comment_1602501815ktQwglywneCGl8bUh9h9EV.jpg

Pobierz
@languser: ogólnie ocieplam podłogę strychu. strop strychu jest skośny (dach) i na razie nie jest ocieplony (jeśli się uda to jeszcze w październiku chcę wymienić dachówkę i go ocieplić, jak nie, to na wiosnę). strych nie będzie ogrzewany i nie będzie użytkowy jakoś szczególnie (raczej jako schowek).

co do warstw które planowałem dać to: folia paroizolacyjna (ta żółta), na nią wełnę mineralną i to wszystko przykryć podłogą z płyt OSB (na
smokzabojcaludzi - @languser: ogólnie ocieplam podłogę strychu. strop strychu jest sk...

źródło: comment_1602503730wQLyvcMhGUBWHDm4DJexz4.jpg

Pobierz
@smokzabojcaludzi rozumiem, że skos będzie wykańczany płytami gk, jak i pewnie strop, który obecnie ocieplasz. Jeżeli jednak dół stropu o którym mówimy (sufit) nie będzie wykańczany, bo już obecnie jest w jakiś sposób wykończony, to foli paroizolacyjnej lepiej nie dawać od góry wcale. W żadnym z rozwiązań, które rozważasz transport wilgoci nie będzie odbywał się właściwie. Wariant 3 jest lepszy od wariantu 2,