Wpis z mikrobloga

Bardzo lubię wybierać się na niemieckie pchle targi. Można na nich znaleźć absolutnie wszystko (choć dziwnym trafem niewiele jest upominków z lat 1933-1945 ( ͡° ͜ʖ ͡°)) i często można trafić na perełki, dosłownie za grosze. Ostatnio postanowiłem powiększyć swoją biblioteczkę starymi książkami i natrafiłem na dwa niesamowite okazy!

Pierwszy z nich to przetłumaczony na niemiecki sienkiewiczowski Quo Vadis. Książka jest niestety już nieco podniszczona, chociaż nie brakuje jej kartek i się nie rozpada. Po małym researchu w necie, okazało się że (pomimo, iż nie jest datowana) pochodzi sprzed 1914 roku, bo taka data widniała na dedykacji identycznego wydania, które było na sprzedaż w jednym z antykwariatów online. Udało mi się ją zakupić za zawrotną cenę 1€ (ʘʘ).

Druga pozycja, moim zdaniem jeszcze ciekawsza, to zachowana w praktycznie idealnym stanie historia Fryderyka II Wielkiego, króla Prus z roku 1860! Książka ta jest sygnowana i ilustrowana przez Adolfa von Menzla i praktycznie na co drugiej kartce można znaleźć fascynujące ilustracje. Widać że poprzedni właściciel ją bardzo szanował - strony praktycznie nie są w ogóle pożółkłe, oprawa jest świetnie zachowana, elementy takie jak pergamin rozdzielający części nie są w ogóle naderwane, a wisienką na torcie jest przyklejona na początkowych kartkach i opisana ołówkiem przez jednego z byłych właścicieli (podobno był nim niemiecki profesor historii) oryginalna rycina Fryderyka II wykonana techniką ściegu punktowego (?), z roku 1788, czyli dwa lata po śmierci króla, jeszcze z czasów schyłku I Rzeczypospolitej. Muszę wam przyznać, że niesamowicie działa to na wyobraźnię. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Cena? 20€.

#historia #ksiazki #ciekawostki #niemcy

Link do galerii: https://imgur.com/a/vZcAvIV
Currrywurst - Bardzo lubię wybierać się na niemieckie pchle targi. Można na nich znal...

źródło: comment_1601838001fsBWVyBrLU7h0ElEAblqrC.jpg

Pobierz
  • 1