Wpis z mikrobloga

Nazewnictwo wodoru
Zielony wodór
to wodór wytwarzany z odnawialnej energii elektrycznej w drodze elektrolizy.

Niebieski wodór
jest wytwarzany głównie z gazu ziemnego w procesie zwanym reformingiem parowym, który łączy gaz ziemny i podgrzaną wodę w postaci pary.

Szary wodór
to zasadniczo każdy wodór powstający z paliw kopalnych bez wychwytywania gazów cieplarnianych wytwarzanych w procesie. Tutaj sprawy zaczynają się nieco bardziej komplikować - w zależności od użytego węglowodoru i ilości wydzielanego dwutlenku węgla, może być również znany jako brązowy wodór lub czarny wodór. Jeśli jest zrobiony z węgla brunatnego, to najprawdopodobniej jest to wodór brunatny i czarny.

Turkusowy wodór
jest produktem ubocznym pirolizy metanu, która rozdziela metan na gazowy wodór i stały węgiel.

Różowy wodór
również znajduje swoje miejsce w widmie, odnosząc się do wodoru wytwarzanego w wyniku elektrolizy zasilanej energią jądrową.

Żółty wodór.
Niektórzy używają żółtego wodoru w odniesieniu do wodoru wytwarzanego w procesie elektrolizy przy użyciu energii słonecznej, podczas gdy inni uważają go za wodór elektrolizowany.

Biały wodór
jest naturalnie występującym wodorem geologicznym występującym w podziemnych złożach i wytwarzanym w wyniku szczelinowania.

#liganauki #gruparatowaniapoziomu #chemia #energetyka #nauka #qualitycontent #swiatnauki #ciekawostki
Gizmo_Clan - Nazewnictwo wodoru
Zielony wodór
to wodór wytwarzany z odnawialnej ene...

źródło: comment_1601805353fuxZ08ofuVH4dELxnvOCNw.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Gizmo_Clan: Dodam, że spotkałem się z takim myśleniem, podejściem, iż zielony wodór, to wodór z wodoru wytwarzanego z np. biogazu (ze świńskiej gnojowicy na przykład) poddanego (po oczyszczeniu - metanu) reformingu.

Sam tak częściowo myślałem i z takim poglądem się spotkałem. Mam pytanie: jakim rodzajem wodoru jest wodór uzyskany w wyniku pozyskania metanu z odmetanowania kopalni i poddania go reformingu (biały, szary?).

Wychwytujemy paliwo kopalne, podajemy go na reforming i
  • Odpowiedz
@MaxxExx: Wg mnie szary. Jeśli chodzi o biogaz, to wg mojej opinii zasługuje to na rozważania akademickie.

Część naukowców uważa go za wodór zielony ( ilość tak pozyskiwanego bio - wodoru nie będzie najprawdopodobniej dominującą formą pozyskiwania).
  • Odpowiedz
@MaxxExx: Taka dyskusja jest pozbawiona sensu. Lepiej zastanowić się nad obciążeniem dla środowiska całości procesu a nie tworzyć jakieś sztuczne kategorie myślowe.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@instalacja: krytykuję kretyńską manierę przypisywania kolorów do wodoru. Zwłaszcza takich wydumanych jak turkus. Doucz się, roftl xD biorę udział m in w badaniach nad magazynowaniem wodoru
  • Odpowiedz
krytykuję kretyńską manierę przypisywania kolorów do wodoru. Zwłaszcza takich wydumanych jak turkus. Doucz się, roftl xD biorę udział m in w badaniach nad magazynowaniem wodoru


@gleorn: Kolorowe energetyczne świadectwa pochodzenia też cię śmieszyły? Białe, żółte, zielone, czerwone, zielone i fioletowe certyfikaty śniły się po nocach?
Strzelam, że jesteś typowym polskim naukowcem, który ma raczej słabiutki background. Co tam ostatnio odkryłeś, że tak się puszysz? ( ͡° ͜ʖ ͡
  • Odpowiedz
@gleorn: Uuu, zabolało, co? POTĘŻNY pan naukowiec zaorany przez własną nieznajomość szerszego kontekstu rynku energii i energetyki w ogóle. XD

@raFFcio: Rozumiem ten punkt widzenia. Z ciekawości, o jakich sposobach poza spaleniem biogazu w silniku tłokowym mówisz?
  • Odpowiedz
@Martwiak: Zafiksowałeś się na strukturze chemicznej, świetnie. Pisałem ci o wskaźniku emisyjności, ale widzę, że jak grochem o ścianę.
Jesteś w stanie pojąć swoim rozumkiem, że kolor przy wodorze nie opisuje samej cząstki, a proces w jaki ona została uzyskana w stanie wolnym z innej substancji jak np. woda czy metan? Czy to przerasta twój umysł?

pseudoinformowanie symulacyjne


Poznałeś nowe wyrażenie i teraz używasz go przy każdej okazji, niezależnie czy pasuje czy nie? Ile masz lat, 6? ( ͡
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@instalacja: można w kotle, albo po pełniejszym oczyszczeniu i sekwestracji CO2 - zatłaczany do gazociągu lub wykorzystywany do napędu pojazdów
  • Odpowiedz
@Martwiak: Wyjaśnię to w sposób bardzo uproszczony, bo czuję, że i tak to zignorujesz pochłonięty swoimi cybernetyczno-wojennymi nastrojami, podobnie jak negacjoniści klimatyczni reagują na obojętnie jakiej klasy badania i dowody - wyparciem.

a) Wytwarzasz H2 z metanu (CH4). Zostaje 1 mol C, który po utlenieniu daje 1 mol CO2. Na dwa mole H2 dostajesz 1 mol CO2, inaczej: 0,5 mol CO2/mol H2 - wodór szary;


b) jw., ale 90% CO2 jest wyłapywany i nie zostaje dostarczony do atmosfery, a emisyjność liczona w ten prymitywny, chłopski wręcz sposób wynosi 0,05 mol CO2/mol H2 -
  • Odpowiedz