Wpis z mikrobloga

Dla tych, którzy chcą zacząć bawić się w astrofotografie

W astrofoto liczy się klasa sprzętu i nie ma co zaprzeczać. Można iść na pół środki ale daje to co najmniej średnie efekty.
Jeśli chcesz zrobić taką fotkę jak ja poniżej, musisz zainwestować kilka tysięcy dosłownie (serio).
Sprzęt użyty do tego zdjęcia pod dobrym niebem (ceny jak za używki)

Sky Watcher Star Adventurer 1000-1200zł
Samyang 135mm 1600-2000zł
Nikon D5300 1000zł
Modyfikacja Nikona 300-500zł
Mgven V2 1800-2500zł lub kamerka T7 astro(klon asi 120mc) i phd ok 450zł
Photoshop(plan fotograficzny ) 12euro miesięcznie

Oczywiście, że można taniej ale wtedy będziesz narzekać na aberracje na gwiazdach i musisz palić kilka nocy żeby uzyskać taki efekt.

Jeśli chcesz strzelać foty drogi mlecznej albo po prostu szerokie kadry wystarczy szeroki obiektyw(14-18mm na apsc),statyw i wężyk spustowy.

Jeśli macie jakieś pytania zadawajcie śmiało.
#astrofotografia #astrofoto #astronomia #kosmos #kosmosboners

Zapraszam do obserwowania tagu #flamezzcontent
f.....z - Dla tych, którzy chcą zacząć bawić się w astrofotografie

W astrofoto lic...

źródło: comment_1601111692iifiAYzWXlfrZwQmNFeHsu.jpg

Pobierz
  • 18
@flamezz: niby tak, ale jeśli chcesz złapać zajawkę to przecież wystarczy jakieś tam body (używane Canony 600/700D czy 1100D) z wymiennymi obiektywami, do tego 50mm, statyw, wężyk i palić 100x 15s możesz jakieś plejady szeroko czy fragmenty DM. Ja tak zaczynałem i dopiero potem dokupiłem SWSA, mogłem cieszyć się dłuższymi czasami.
Ja bym nie powiedział, że na SA jest konieczny do rozpoczęcia zabawy.
@flamezz: Zamiast Photoshopa można kupić Affinity Photo za 240 złotych jednorazowej opłaty. Tak, wiem że jest mniej popularny od Photoshopa, ale i tak pewnie z 90% użytkowników tego drugiego jedzie na piracie ;)
@dzana: Sky watchr star adventurer to montaż, który śledzi ruch gwiazd i pozwala na długie ekspozycje bez pojechanych gwiazdek.
Mgen V2 to urządzenie, które podpinasz do montażu i sam sledzi ruch gwiazd, wysyła informacje do montażu typu ''szybciej'' '' wolniej'' co poprawia prowadzenie montażu i pozwala na jeszcze dłuższe ekspozycje bez pojechanych gwiazd.
@yozue: takie modyfikacje nie są zbyt trudne. Jedynie w nikonie cena wzrasta za włożenie drugiego filtra w aps c. W canonach robiłem parę razy tego moda samemu.

@flamezz: dodałbym #gruparatowaniapoziomu bo warto się dzielić dalej tym ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Ogólnie można wiele takich wpisów robić z różnymi obiektywami. Jednak cena 3-4k to standard by robić już sovrre foty
@Ferengi: @flamezz: Odnośnie Photohopa i Affinity. Mam Affinity i używałem trochę Lightrooma. Affinity może bez problemu zastąpić Photoshopa do astrofoto jak się używa dodatkowo Pix Insight LE (darmowy, bez wsparcia), Fitswork i Sirila. Jednakże do funkcjonalności Lightrooma Affinity jeszcze sporo brakuje. Liczę na to, że będą nadrabiać dystans.
@flamezz Ja bym chętnie zobaczył video z obróbki zdjęcia w takim kadrze. Sam próbuję na krótkich i średnich ogniskowych i post processing dla mnie za każdym razem jest koszmarem i poruszaniem się po omacku :P