Wpis z mikrobloga

Może ktoś polecić jakieś źródła wiedzy "ogólnej" nt. systemów inteligentnego domu? Mam zamiar wymieniać za parę miesięcy elektrykę w starym domu i przy tej okazji chciałbym zająć się przygotowaniem go na nieco automatyki i "inteligencji" w przyszłości. Na temacie znam się praktycznie wcale (zajmuję się IT, więc jestem "techniczny", ale kwestie elektryki, kabli, automatyki etc. są mi obce) i chciałbym się dokształcić, żeby wiedzieć jak rozmawiać z elektrykiem, w co zainwestować itp.

Moje główne wymagania:
1. System kablowy - żadne WiFi
2. System powinien być przyszłościowy, żeby nie okazało się, że za 5-10 lat nie będę tam mógł niczego wpiąć, bo jakaś tam firemka zbankrutowała
3. Żadnych rozwiązań "w chmurze" - wszystko ma działać lokalnie bez kontaktu z internetem. Oczywiście jakieś pierdoły mogą pobierać dane z internetu (np. pogoda, czy coś takiego), a sterowanie "zdalne" może się odbywać przez internet (też nie aplikacja w chmurze, tylko coś "hostowanego" na jakiejś maszynie w moim domu), ale wszystkie główne funkcje muszą działać offline.
4. Na pewno będę chciał w przyszłości mieć możliwość sterowania oświetleniem, roletami zewnętrznymi, ogrzewaniem, alarmem, ale być może więcej. Na początek jednak chcę zająć się samym okablowaniem i "zabezpieczeniem" odpowiedniej ilości miejsca na rozdzielnicę, bez jakiejkolwiek automatyki.
5. System (po instalacji i uruchomieniu przez osobę bardziej kompetentną niż ja, oczywiście) powinien być możliwie przystępny w obsłudze - panele dotykowe, względnie przyjazny UI, sensowne opcje konfiguracji.

Pytania (niektóre ;-) ) jakie mam póki co:
1. Jaki system wybrać? Jakie są między nimi różnice? Wady / zalety? Po wstępnym rozeznaniu wydaje mi się, że najwięcej sensu ma KNX (współpraca z urządzeniami wielu producentów, możliwości rozbudowy), ale coś co działa w oparciu o zwykłe sterowniki PLC, ale moja wiedza jest bardzo płytka.
2. Co muszę wiedzieć chcąc planować instalację - tzn. czy muszę np. przewidzieć każde przyszłe zastosowanie rozwiązań "inteligentnego domu", czy mogę np. pociągnąć jakiś kabel wszędzie (jeden na pomieszczenie) i w przyszłości zająć się detalami?
3. Jak oszacować ilość miejsca potrzebnego na rozdzielnicę na podstawie w/w (mglistych jeszcze) wymagań? O ile kabli mogę położyć "na zapas", o tyle w przypadku rozdzielnicy nie wiem nawet jak się do takiego planowania zabrać.

Wszelkie inne uwagi mile widziane, być może moje założenia są kompletnie nierealne i jeszcze tego nie wiem ;-)

Jest tu może ktoś z Wrocławia albo okolic kto zajmuje się takimi rzeczami, albo macie kogoś z tego regionu, kogo moglibyście polecić? Zaznaczam, że chodzi mi także o projekt / wymianę elektryki w domu, a nie tylko o pociągnięcie paru nowych kabli do instalacji inteligentnego domu.

#inteligentnydom #budujzwykopem #remontujzwykopem
  • 6
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@miszczu90: Wolałbym zacząć od jakiegoś "skondensowanego" źródła wiedzy od "osób trzecich", możliwie bezstronnego - przy moim stanie wiedzy nie będę w stanie odfiltrować rzeczowych informacji od wciskania mi danego systemu przez jego producenta / instalatora.
  • Odpowiedz
Z kablami jest ten problem ze właśnie wszystkiego nie przewidzisz i w pewnym momencie dojdziesz do momentu że chcesz coś zautomatyzować a nie masz jak. Z bezprzewodowych bardzo ciekawe jest zigbee. Ale fakt, żeby działało to lokalnie to trzeba się trochę pokombinować , ale da się.
  • Odpowiedz
  • 4
@Regis86 nie pamiętam nazwy kanału ale na yt jest gość, który tłumaczy co i jak z inteligentnym domem a system opiera głównie na raspberry. Jakbym do wieczora ci nie podrzucil linku, to mnie oznacz, bo teraz nie mam czasu tego poszukać, a jak przegladalem jego filmiki to sie wydawal sensowny.
  • Odpowiedz
  • 2
@Regis86 dobra, mam - inteligentny kanał Szmala. Jakbyś obadal filmiki to daj znać czy faktycznie jest tam spora dawka wiedzy, bo ja obejrzałem tylko 1 czy 2 pierwsze filmiki.
  • Odpowiedz