Wpis z mikrobloga

Pytanie do colegów bardziej doświadczonych z #szosa
Mając napęd 2x11, dobrze dla łańcucha byłoby, żeby lewy blat korby obsługiwał niskie przełożenia a prawy wysokie. Jednak przy dużym rozrzucie wielkości blatów jaki jest u mnie 34-50t (i chyba to jest norma w szosach) nie ma szans na takie jeżdżenie.

W praktyce mam większość czasu łańcuch ukosem w jedną albo w drugą stronę.
Czy to jest ok?

Staram się zachowywać kadencję ok 85 i mam wrażenie, że to wyższe przełożenie jest za duże. W praktyce nie jestem w stanie używać ostatnich 3 zębatek na kasecie (no chyba że z górki). #rower
  • 16
@RolnikSamWdolinie: Ja wiekszość czasu jeżdżę na dużym blacie, a z tyłu "latam" po całym zakresie kasety. Wiadomo układ 50x11 to tylko z górki przy prędkościach rzędu 60km/h. Łańcuch wytrzymał mi blisko 7k km, a kaseta praktycznie nietknięta.
Szkoda czasu na zastanawianie się nad tym jak łańcuch ma się układ aby było to dla niego optymalne i go nie zużywało. Tak jak @klark wyżej pisze, tyle starcza.
@4x80: 14-28 to 11 rzędów?
Ja właśnie dzisiaj zamówiłem 9rz 11-28 chodź te najmniejsze rzadko chodzą, szukałem 12-27 9rz ale nigdzie nie ma albo ceny wysokie
14-28 to 11 rzędów?


@marausz: Nie. Ilość zębów od najmniejszej zębatki do największej. Więc jak ktoś nie używa najtwardszych przełożeń po co mu kaseta z zębatkami 11, 12 czy 13? Więc warto przemyśleć ten zakup i kupić ''ciaśniejszą'' kasetę by miała mniejsze ''dziury'' pomiędzy przełożeniami. Więc jak ktoś mieszka ma Mazowszu i nie jeździ ze średnią 35km/h, kaseta 14-25 mu bardzo będzie pasować. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
masz kasetę 14-28 czy korzystasz tylko z zębatek od 14 do 28?


@marausz: Mam taką kasetę bo chyba bez sensu mieć taką z której w pełni się nie używa.

Jaką kasetę szukasz i ile ma kosztować?
@4x80: Teraz miałem 11-28, zastanawiałem się nad jakaś inna powiedzmy 12-28 albo nawet 13-28 ale nie wiem czy są takie 9 rzędowe.
A co do ceny to fajnie poniżej 100zl
@4x80: No właśnie 2 blaty 50/34 i nawet na 34/28 czasami mi ciezko podjechać pod niektóre górki ale jestem początkujący wiec bardziej miękko niż 28 nie potrzeba a 25 to chyba za twardo dla mnie,
Mieszkam w malopolsce, może nie w górach ale tereny zróżnicowane.
Jest jakaś alternatywa 28/27 i zeby najmniejsza zębatka nie miała 11? Ewentualnie coś koło 12/13-30