Wpis z mikrobloga

#antynatalizm #filozofia

Kilka dobrych wieści dla antynatalistów od Towarzystwa Naukowego im. Stanisława Andreskiego

- Zakończono prace redakcyjne nad książką Mikołaja Starzyńskiego "Antynatalizm".

- Udostępniono na otwartej licencji przekład Manifestu antynatalistycznego Karima Akermy
http://antynatalizm.com/Manifest_antynatalistyczny_-_Karim_Akerma.pdf

- TN nabył prawa do polskiego wydania książki Davida Benatara Better Never to Have Been!

Dzieje się ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 10
  • Odpowiedz
@Werdandi: kurde, nigdy nie potrafię przejść obojętnie obok wpisu antynatalistycznego :/

Przeczytałem sobie manifest i tak się zastanawiam, po co żyć etycznie, skoro można żyć nieetycznie?
  • Odpowiedz
@Werdandi: bo życie nieetyczne, lub po prostu egoistyczne, jest łatwiejsze i przyjemniejsze. A na czym polega wyższość życia etycznego w świecie pozbawionym boga i ostatecznej nagrody?
  • Odpowiedz
@PaniFral: a zwierzęta? W manifeście jest mowa też o cierpieniu zwierząt. Jesteś weganinem? Czy ich cierpienie nie ma wpływu na Twoje samopoczucie?

@Werdandi: no ale po drugiej stronie płotu też łatwiej jest przeżyć nie trzymając się zasad etycznych.
Jeśli chodzi o Twoje pytanie, to nieetyczne postępowanie przy zachowaniu pozorów etyczności i problem znika.
  • Odpowiedz
@Entelechia:

Jak długo byś wytrzymał w tym obozie koncentracyjnym zanim zauważyłbyś wartość zasad etycznych?

Rozumiem że popierasz niewolnictwo? W końcu życie z niewolnikiem jest łatwiejsze i przyjemniejsze.
  • Odpowiedz
@Werdandi:

Jak długo byś wytrzymał w tym obozie koncentracyjnym zanim zauważyłbyś wartość zasad etycznych?


Wcale bym nie wytrzymał, bo dostrzegam użyteczność zasad etycznych. Dzięki nim mogę oczekiwać, że większość ludzi będzie postępować w porządku względem mnie. Tylko, że to w żaden sposób nie odpowiada na pytanie, dlaczego ja jako ja miałbym wybrać życie autentycznie etyczne, zamiast życia nieetycznego przy zachowaniu pozorów bycia etycznym człowiekiem.

Rozumiem że popierasz niewolnictwo?


Nope. Tak samo
  • Odpowiedz
dlaczego ja jako ja miałbym wybrać życie autentycznie etyczne,


@Entelechia: No np. dla tego, że uważałbyś je za właściwe, miał wewnętrzne przekonanie, że tak chcesz postępować i był w tym w zgodzie ze sobą. Wiadomo, że wielu ludzi nie ma aż tak silnego przekonania do życia etycznego i postępują w dany sposób z wyrachowania. To tak jak wiadomo, że jakiś skrajnych psychopatów jest znacznie więcej niż się ujawnia i chociaż nie
  • Odpowiedz
@Entelechia:

A ty nie jesteś przypadkiem częścią tego społeczeństwa? Dostrzegam kilka problemów.

- mała uniwersalność takiego podejścia, gdyby wszyscy tak myśleli to system by runął
- jeśli oczekujesz czegoś od innych samemu się do tego nie stosując to spada szansa na przekonanie kogoś do takiego postępowania, w dodatku stajesz się hipokrytą
- jeśli nasrasz do zbiornika to istnieje szansa, że także ty odczujesz tego efekty
- antynatalizm nie jest postawą wymagająca
  • Odpowiedz