Wpis z mikrobloga

Wczoraj wieczorem była pizza. Wyszła bardzo dobra, niestety za cholerę nie mogą mi wyrosnąć takie fajne brzegi z bomblami :(

Mąka stagioni 5. Składniki jak z kalkulatora pizzy, hydratacja 65 %, ciasto wyrabiane 20 min, lezalo 2h w temp pokojowej i jakieś 20h w lodówce.
Placek wyrabiany delikatnie w palcach od środka na zewnątrz bez walka.
Piekarnik góra dół z termoobiegiem, max 250 stopni z kamieniem szamotowym na środku, piekarnik nagrzewany 40 min.
Pizza najpierw 3 min pieczoną z samym sosem pomidorowym a potem kolejne 3 min z składnikami.

Pewnie kwestia piekarnika i temperatury ale widziałem że ludziom czasem tak fajnie wyrasta w zwykłych piekarnikach.

#jedzenie #gotujzwykopem #pizza
LeopoldStuff - Wczoraj wieczorem była pizza. Wyszła bardzo dobra, niestety za cholerę...

źródło: comment_1599118864nSczHikKEVn7ymPSxxL2oL.jpg

Pobierz
  • 13
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@LeopoldStuff: Coś zdupcyłeś. Jak robię pizze to wyrabiam ciasto w robocie, zostawiam na dwadzieścia minut do odpoczynku, pakuję na blachę i wałkiem rozciągam, pomagając sobie palcami, bo mi wałek w narożniki nie dopycha ciasta. Na to smaruje sosem własnego wyrobu, na to salami czy co tam w lodówce zostało, posypuję serem. Wrzucam do piekarnika na dwadzieścia minut i pizza gotowa, brzegi chrupiące. Palce lizać. W żadne kamienie i inne wynalazki się
lacek wyrabiany delikatnie w palcach od środka na zewnątrz bez walka.

Piekarnik góra dół z termoobiegiem, max 250 stopni z kamieniem szamotowym na środku, piekarnik nagrzewany 40 min.

Pizza najpierw 3 min pieczoną z samym sosem po


@Wiskoler_double: Po 20 minutach to sobie zupkę chińską możesz zjeść, a nie pizze. Ciasto z drożdżami przy tak krótkim czasie dojrzewania jest cieżkostrawne i niewarte polecania (°°
@LeopoldStuff: ja robię tak że ciasto pozostawiam do wyrośnięcia 2-3h potem wykładam rozrabiam je ponownie dziele na konkretne porcje i pozostawiam 24h w lodówce. Po wyjęciu czekam aż osiągną temp pokojową i aż drożdże lub zakwas(używam pół na pól drożdże i zakwas żytni) zacznie pracować. Przekładam delikatnie na stolnice rozciągam palcami od środka żeby jak najwięcej powietrza zostało w brzegach i jest rewelacja. Używam kamienia + maks ile dała fabryka na
@LeopoldStuff: mordeczko, kilka błędów.
Zależy też jaka 5 stagioni superiore bym nie ruszał przed 48h.
Zmniejsz hydro do 58%. Nauczysz się, to wtedy zwiększysz.
2h w TO to zdecydowanie za mało. Na 5 Stagioni Napoletana miałem co najmniej 4h TO w bloku i 4h TO w kulkach przed wypiekiem i w międzyczasie oczywiście kilkanaście godzin TK.
Piekarnik włącz na maksymalne grzanie z góry pełną mocą i kamień daj najbliżej tej grzałki,
@GastroAndrzej: właśnie zastanawiałem się czy przypadkiem nie dać kamienia zaraz pod grzałka ale wyczytałem że jeżeli termoobieg to na środku. Coś mi nie pasowało bo jeżeli blisko grzałki to przecież lepiej się nagrzeje, następnym razem tak spróbuję.

@barto125: też dobry tip