Wpis z mikrobloga

@cheapbeer: To zależy co chcesz robić. Jak chcesz tylko zobaczyć pasy na Jowiszu czy pierścienie Saturna, to nawet chińszczyzna z supermarketu wystarczy - ale taki ma w sumie niewiele większe możliwości niż lornetka. Jeśli chcesz czegoś więcej, to następną popularną opcją są teleskopy w układzie Newtona, od 6 cali (15 cm) średnicy w górę. I do tego polecam montaż paralaktyczny z napędem - konieczność, jeśli chcesz robić zdjęcia (inaczej obiekty uciekają
@Rancor: Konkretnie to jest Celestron C8-N na montażu EQ-5 (nie wiem nawet, czy go jeszcze sprzedają - teraz jak googlam, to znajduję tylko wersję z systemem GoTo, ja mam bez tego). Kamerka ZWO ASI 290MM - czarno-biała, więc żeby robić kolorowe zdjęcia, używam jeszcze filtrów LRGB. Ale szczerze mówiąc, to mam wątpliwości, czy to był dobry wybór - w teorii taką kamerką powinno się dać robić nieco lepsze zdjęcia, niż kolorową,
Fajne zdjęcia, z czego wynika ten brak ostrości? To jest max jaki można osiągnąć czy to kwestia ograniczeń jednego z Twoich sprzętów?

Guwniany ten aparat, zle ci ostrosc ustawia.


@Letoo: @mamut2000: Co do ostrości, to jestem przekonany, że jest ustawiona najlepiej jak się dało, właśnie dzięki wspomnianej wyżej masce Bahtinova. To jest prawdopodobnie gdzieś w okolicy maksimum możliwości teleskopu o średnicy 8", jak pisze @Rancor, ale nie wiem, czy
jakie to jest prybliżenie na pierwszym zdj?


@Naturmensch: Trudno określić z kilku różnych powodów :P Po pierwsze (co już pisałem pod innym swoim postem) mówienie o powiększeniu ma tak naprawdę tylko sens przy obserwacjach wizualnych. Fotografię dość ciężko porównać jakoś obiektywnie z tym co widzi oko. Z tego względu przy fotografii podaje się zwykle ogniskową obiektywu... ale nawet to trudno mi tutaj podać, bo w tym przypadku nie robiłem zdjęcia gołym
można do takiego teleskopu podłączyć jakiś aparat przez przejściówkę?


@nieugnesie: Tak, jak najbardziej. Do większości aparatów istnieją tzw. pierścienie T2 - taki pierścień z jednej strony ma połączenie odpowiednie dla aparatu, a z drugiej gwint T2, którym można go przykręcić do standardowych wyciągów okularowych w teleskopach.
@fizyk20 a gdzie robiłeś to zdjęcie? Blisko dużego miasta? Dużo się mówi o zanieczyszczeniu światłem w większości obszarów Europy, jakie to ma znaczenie przy robieniu takich zdjęć?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@nieugnesie: jeszcze ciężko mi jednoznacznie ocenić, ale widzę parę niewątpliwych zalet kamerki. Przede wszystkim szybciej zbiera klatki, no i mała matryca daje większy obraz (chociaż tu i tak większym ograniczeniem jest jakość samego obrazu padającego na matrycę). Jest też sporo poręczniejsza. Ogólnie już te zdjęcia co tu wrzuciłem są lepsze niż cokolwiek co zrobiłem aparatem, ale wciąż mam nadzieję na więcej ;)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@WebDevIsMyPassion: prawdopodobnie nawet bym tego lasera nie zauważył ;) Wiązki laserowe też są lekko rozbieżne i na tych odległościach to ma spore znaczenie. Już przy odbijaniu lasera od luster na Księżycu potrzeba ciężkiego sprzętu, żeby wykryć powracające światło, a do Marsa jest jeszcze ponad 100 razy dalej...