Wpis z mikrobloga

1 września 1933 roku Robert Heingartner, amerykański konsul we Frankfurcie, włączył radio, aby posłuchać transmisji V Kongresu NSDAP w Norymberdze, który niemieckie gazety opisywały jako największy zjazd na świecie. Wkrótce wyłączył odbiornik. Jak zanotował w dzienniku, "Hitler jak zwykle mówił o zgubnych skutkach marksizmu. Kiedy pół godziny później włączyłem radio z powrotem, nadal wałkował ten temat, trochę bardziej zachrypnięty, ale wciąż niezmordowany". Heingartner był sceptykiem, lecz setki innych cudzoziemców, którzy uczestniczyli w norymberskich zjazdach w latach 1933-1938, nie krył podziwu. Wielu z nich, przynajmniej ci, którzy nie byli zadeklarowanymi nazistami, po latach pewnie z niedowierzaniem kręciło głową nad swoją łatwowiernością, tylko garstka jednak przyznała się do tego publicznie, tak jak to zrobił Michael Burn. We wspomnieniach wydanych w 2003 roku Burn zamieścił list wysłany do matki z Norymbergi w 1935 roku, gdy był młodym dziennikarzem pracującym dla "Gloucester Citizen":

"Dziś rano zakończył się zjazd partii. Po całym tygodniu ciężko mi zebrać myśli. Wspaniale jest widzieć, do czego Hitler z powrotem doprowadził ten kraj i jaką snuje wizje przyszłości. Słyszałem wczoraj, jak wygłosił mowę, której nigdy nie zapomnę i muszę ją sobie czym prędzej przetłumaczyć. Przyślij mi Biblię, proszę"

Zjazdy norymberskie nie pozostawiały obojętnie nawet postronnych obserwatorów. Nieustanne parady, walenie w bębny, blask reflektorów, pochodnie oraz tysiące ogromnych swastyk łopoczących na wietrze służyły biciu pokłonów wielkiemu wodzowi, półbogowi, który miał wyprowadzić plemię z ciemności na należne mu miejsce w słońcu. Cudzoziemcy, w tym wielu osobistych gości Fuhrera, godzinami patrzyli na idealnie zgrane szeregi młodych Aryjczyków, całe pokolenie zaprogramowane na wiarę w swoje prawo do rządzenia światem.

#ocieplaniewizerunkuadolfahitlera #hitler #ciekawostkihistoryczne
Pobierz M.....e - 1 września 1933 roku Robert Heingartner, amerykański konsul we Frankfurcie,...
źródło: comment_15989091385lsNlHygXn7M6k5SUSSkNM.jpg
  • 1