Wpis z mikrobloga

mircy z #astronomia #teleskopy chciałem sobie niezależnie zamówić statyw z montażem (paralaktycznym). I teraz widzę, że jest dość konsystentne nazewnictwo EQ1, EQ2, EQ3 i tak dalej. Czy to ma jakieś znaczenie? Czy to są jakieś konkretne typy? Ciężko mi za tym nawet wygóglać.

Jeśli się różnią, to czym? Taki EQ2 od EQ3 ? (poza ceną)
  • 23
  • Odpowiedz
@rhqq: Są różne typy i ma znaczenie jaki kupisz. Im wyżej tym większa sztywność i większy udźwig, zazwyczaj większa precyzja pracy i oczywiście wyższa cena. W zasadzie nic poniżej EQ3 nie warto kupować.
  • Odpowiedz
@Ferengi: no nośność to rozumiem, natomiast co złego jest w eq2? bo różnica cenowa jest spora, a z tego co widzę najtansze eq3 kosztują tyle ile mój teleskop kosztuje ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@rhqq: Dużo zależy od tego jak duży i ciężki masz teleskop, wszystko wpływa na stabilność całego zestawu podczas obserwacji. Najprostsze montaże mają słaby udźwig, nie poradzą sobie np. z długimi refraktorami (będą się trząść na wszystkich końcach), podobnie będzie z jakimś ciężkim teleskopem. Przeciwwagi też swoje ważą, więc całość może być za dużym obciążeniem dla montażu i statywu. Porównaj sobie sam wygląd zewnętrzny EQ2 https://deltaoptical.pl/montaz-eq2-statyw-lt1 i EQ3-2 https://deltaoptical.pl/montaz-paralaktyczny-eq3-2-statyw-stalowy a zobaczysz jak
  • Odpowiedz
@rhqq: No to EQ2 będzie nieporozumieniem. Dobrym wyborem będzie EQ3-2 albo AZ4, ale przy tym drugim trzeba będzie już sterować w dwóch osiach (przy EQ3-2 po dokładnym ustawieniu tylko w jednej).
  • Odpowiedz
@Ferengi: wiesz co, to jest poniekąd prezent, więc fajnie jak nowe. dziekuję za wszelkie sugestie i wytłumaczenie. nie będę brać eq2 w takim razie na pewno.
  • Odpowiedz
@rhqq Tak po prawdzie to montaż składa się z dwóch części, nóg i głowicy. Jak pisali koledzy wyżej, eq3-2 to pierwszy rosądny montaż paralaktyczny na którym można coś powiesić. Głowica eq3-2 jest przyzwoita dla sprzętu jaki opisałeś, ale nogi w klasycznym eq3-2 to NIEPOROZUMIENIE. Piszę to wielkimi literami, bo naprawiałem/ratowałem z pięć takich kompletów nóg i to jest po prostu źle zaprojektowane od samego początku i robione po taniości. Człowiek się tylko
  • Odpowiedz
@BassGru: w PL są tylko 100/1400 dostępne jako all-in-one z tego co widzę ( https://allegro.pl/oferta/bresser-100-1400-eq-3-mc-teleskop-reflektor-maksut-7610898462 ). Nie ma problemu. Dzięki za wytłumaczenie. Podejrzewam, że przy tej wadze raczej aż takiego problemu nie będzie z tymi aluminiowymi. A jeśli będzie, to się zrobi upgrade i nie będę miałczeć. Chciałem w ogóle od niemca bezpośrednio to brać, ale sami nie mają nic na stanie/amazonie :(
  • Odpowiedz
@rhqq: Wiesz co, tu nie chodzi o wagę powieszonego sprzętu, ale wykonanie tego 'statywu', który nie spełnia swoich podstawowych funkcji i można go popsuć przez przypadek. Ja urwałem kiedyś w nocy tę śrubę, bo zahaczyłem nogawką od spodni i wszystko poleciało (na jeansy naciągam luźne moro zeby było cieplej i żeby kłaść się na ziemi nie brudząc normalnych ciuchów). Tylko fartem zdążyłem złapać podwieszonego maczka (ogólnie mam refleks szachisty...). Naprawisz to
  • Odpowiedz
@rhqq: I mam nadzieję, że wiesz co chcesz kupić, bo to jest bardzo ciemny Mak F15. Jowisz, ze szczegółami, że szczęka opada, Saturn miecie, czapy na Marsie no bajka, Księżyc urywa dupę na wysokości kolan, ale to koniec jeżeli chodzi o wizual (no jeszcze słońce jak założysz folię). Eq 3-2 z taką ogniskową (1900mm) nie nada się do fotek no chyba ze planety, ale nie utrzymasz prowadzenia na takim zoomie. Nie
  • Odpowiedz
@BassGru: juz zamówione, nie ma problemu. Mount ma opcję silnika krokowego do RA, więc jak przyjdzie czas fotografii, to pierw zrobię silnik. Chwilowo i tak obserwacje będą z balkonu, a jak ogarniemy temat działki, to tam będziemy oglądać. Wcześniej była synta 70/700 i generalnie na balkonie nie ma szans na jakiekolwiek obserwacje z taką tubą.

Dziekuje za wszystkie sugestie! Chciałbym zobaczyć kiedyś Marsa wiecej niż kropkę :(
  • Odpowiedz
@rhqq: Ok, twój wybór - bardzo fajny sprzęt na balkon szczególnie jak to średnie/duże miasto. Nie zapomnij wystawić na balkon przed obsami by się wychłodził, to zamknięta konstrukcja i potrzebuje nawet do 1,5~2h w zimę (w pokoju 25* na dworze -10). Nie zapomnij o dobrych okularach, kupiłeś PRO sprzęt to Vixen NLV to najniższa półka, w której bym szukał.

Odezwij się na priv jak kupisz silnik i ogarniesz, że to nie
  • Odpowiedz
@BassGru: mam nadzieję, że nie ogarnę od ręki. cała w tym zabawa, żeby powoli wszystko poznawać ( ͡° ͜ʖ ͡°) na start będzie ten okular 26mm plossl i wziąłem jeszcze skywatcherowy plossl 9mm (a jak się nie sprawdzi, to zwrócę i wezmę 12mm). nie oczekuję cudów i wiem, że to wszystko to kosztowna zabawa, z drugiej strony sporo da się z tego wyciągnąć co mam. dam znać
  • Odpowiedz
Maksymalne użyteczne powiększenie dla twojego sprzętu to ~x230 (127 *2 * 0.9) czyli 1900/230 ~=8.3mm. Te 9mm to tak na granicy bym powiedział, bo rzadko kiedy w Polsce jest tak dobry seeing. 12mm lepiej się sprawdzi.
W drugą stronę minimalne powiększenie to 127mm/5.5 (no w idealnej ciemności masz źrenicę oka 6mm, ale ja biorę 5.5mm) ~=x23, czyli 1900/23 ~= (wow) 83mm. Dla okularu 26mm masz zoom x73 (to dużo) i to będzie
  • Odpowiedz