Wpis z mikrobloga

#bialorus czy zauważyliście, że podczas demonstracji brak jakichkolwiek oznak westernizacji. Żadnej flagi UE. Co więcej brak sygnałów antyrosyjskich. To daje dużo do myślenia. Nadal uważam, że opozycji na Bialorusii bardziej dąży do Rosji niż Łukaszenka.
Takie moje zdanie po tych kilku dniach.
  • 7
@Utylizejszyn: Oni teraz walczą o wyzwolenie swojego kraju spod reżimu. Na decyzję, czy bardziej korzystny kierunek zachodni, rosyjski, czy neutralny przyjdzie czas później. Na chwilę obecną wariant 3 wydaje mi się, że jest najpowszechniejszym. Oczywiście jest masa osób, które są za Unią, ale jest też masa, która uważa, że interesy z Rosją są potrzebne. Interesy z Rosją =/= wasalizacja i integracja w jedno państwo związkowe (koncepcja Łukaszenki) - to warto wyraźnie
@Utylizejszyn: Poznałem trochę Białorusinów zwłaszcza tych młodych. Oprócz ogromnej cierpliwości, solidarności i wiedzy o wszystkich schowkach i wolnych przestrzeniach w starych Passatach, którą sprawnie przeliczają na poupychane butelki i paczki papierosów charakteryzują się też interesującą świadomością narodową. Jest silna, ale nie zauważyłem narodowego szowinizmu typowego dla innych byłych postsowieckich republik. Flaga biało-czerwono-biała w świadomości młodych Białorusinów zawsze istniała, a oni sami widzą siebie bardziej jako kraj między wschodem a zachodem. Wydaje