Wpis z mikrobloga

Jako iż uczę się języka francuskiego od ponad roku, postanowiłem podsumować polecane przeze mnie materiały:

Aplikacje ◣:
1) Busuu <--- takie lepsze Duolingo. Materiał jest sensowniej posortowany, ćwiczenia są poparte treściwymi objaśnieniami gramatycznymi, a w międzyczasie możemy sprawdzać i wysyłać swój tekst/nagranie głosowe do poprawki dla społeczności. Tutaj znajdziemy też bardziej szczegółowe porównanie z podobnymi aplikacjami. Koszt wersji premium to około $60 na 2 lata

2) Anki <--- wirtualne fiszki, głównie przydatne do efektywnego wkuwania nowych zwrotów i słówek. Polecam swój wpis blogowy, jeśli kogoś interesuje mój dłuższy wywód na temat tego programu (jego znaczenie, instalacja/konfiguracja). We wspomnianym wpisie zawarłem też wszystkie używane przeze mnie zbiory kart francuskich w tej sekcji. Jeśli nie chce nam się spędzać godzin czasu na ustawianiu Anki, to polecam wypróbować ClozeMaster

3) Duolingo <--- nadal używam, gdyż przysiągłem sobie spędzać codziennie czas z Duolingo przez 365 dni. Polecam tutaj szczególnie sekcję Stories, mocno wciąga. Oprócz Duolingo testowałem też: Babbel oraz Rosetta Stone. Babbel przypominał pracę z typową gramatyczną książką od francuskiego, a program Rosetta Stone oferował główną zaletę bycia całkowicie w języku francuskim oraz oferował nam 25-minutowe rozmowy z asystentami (zwykle w grupach do 4 osób na z góry określone tematy)

4) LyricsTraining <--- świetna aplikacja do uzupełniania brakujących słów we francuskich piosenkach odtwarzanych z YouTube. Darmowa wersja w zupełności wystarczy

5) Alertes Info <--- mieszkam obecnie w Brukseli, także od czasu do czasu przeczytam lokalne wiadomości w mobilnej aplikacji

Strony internetowe ◣:
6) TV5MONDE <--- odpowiadaj na pytania do czytanego/oglądanego materiału w obcym języku

7) Moja tablica na Pintereście <--- zbiór infografik do przyswojenia podstawowych informacji

Kursy internetowe ◣:
8) 3 Minute French <--- krótkie i mocno wciągające lekcje bazujące na powtarzaniu słówek

Audiobooki/książki ◣:
9) Moja biblioteka książek w serwisie Goodreads <--- polecam wszystkie pozycje, a już szczególnie zacząć od twórczości Paul Noble (audiobook + książka)

Narzędzia ◣:
10) LanguageTool <--- świetny korektor do naszych francuskich wiadomości

11) YouGlish <--- narzędzie do wyszukiwania konkretnych momentów w filmach na YouTube gdzie wypowiedziana jest wyszukiwana fraza. Można także filtrować poprzez różne akcenty

12) Language Learning with Netflix <--- dodatek do przeglądarki, który wyświetli nam napisy w drugim języku (przykładowo po angielsku i francusku)

Inne ◣:
13) Tandem <--- Tinder do wyszukiwania partnerów do wspólnych rozmów i poprawiania swojej pisowni. Jeśli przebywamy za granicą, to raczej polecałbym szukanie kogoś przez grupy Tandem na Facebooku do rozmowy twarzą w twarz

14) Czytanie e-booków poprzez Kindle. Tłumaczenie słówek francuskich sprawdzimy poprzez przytrzymanie ich palcem. Później wszystkie sprawdzone słówka możemy szybko przekonwertować do fiszek Anki przy użyciu stronki fluentcards. Jeśli skupiamy się na czytaniu stron internetowych, to warto zainteresować się Readlang.

#francuski #jezykiobce #naukajezykow
  • 12
  • Odpowiedz
@bloodhunter: Mniej więcej B1 po przeprowadzce do Brukseli i pierwszej styczności z francuskim w lutym 2019. Byłoby super, gdybym dobił do B2 przed końcem roku, gdyż poświęcam temu trochę czasu.
  • Odpowiedz
@PiersiowkaPelnaZiol: Tak jak wspomniałem w trzecim punkcie, Babbel nie był zły, ale też nie był dla mnie tak wciągający, jak Duolingo czy Busuu. Ucząc się francuskiego, zaczynałem od Babbel (byłem zmuszony przez pracodawcę) i na początek wydawał mi się zbyt mocno skupiony na suchych zasadach gramatycznych. Być może kiedyś wrócę do niego, gdyż Busuu przewiduje naukę jedynie do poziomu B2, a chciałbym jeszcze pomyśleć o C1.

Memrise nie używałem zbyt długo,
  • Odpowiedz
@PiersiowkaPelnaZiol: @PiersiowkaPelnaZiol: @smexy1x: polecam wam tą stronę-jest jak z lat 90-tych ale są tam dobre przykłady i quizy. ja już rzadko korzystam bo juz nie musze ale od czasu do czasu tak zaglądam. oczywiscie jak chcecie na bank poznac jezyk to chloniecie kultury francuskiej jest konieczne czy to filmy, telewizja radio prasa. bez tego nie przekroczycie pewnego progu.
  • Odpowiedz