Wpis z mikrobloga

Czterdziestu Królów Lechistanu
Mdz., 46,2 x 52,8 cm, skala ok. 1:1 900 000. Mapę ogranicza ramka stopniowa oznaczona co 5' i opisana co 1°. U doły po lewej podziałka liniowa. Mapę otacza ramka, w której rogach przedstawiono portrety czterech królów Polski: Stefana Batorego, Zygmunta III, Władysława IV i Jana Kazimierza. U góry i u dołu ramki widoki miast: Krakowa, Gdańska, Poznania, Krosna, Sandomierza i Wrocławia. Po bokach rysunki kobiet i mężczyzn w ówczesnych strojach. W ramce umieszczono także godła Polski (po lewej) i Śląska (po prawej). Na dole w ramce wypisani kolejno władcy Polski od Lecha I do Zygmunta I Starego , kolejni czterej (do Jana Kazimierza) na portretach.
Miejsce wydania:
[Amstelodami]
Wydawca:
Visscher, Nicolaes
Współtwórca:
Goos, Abraham (ok. 1590-1643). Ryt.
Data:[1657]

https://www.swaen.com/zoomV2.php?id=29979&referer=antique-map-of.php

#polska #imperiumlechitow #historiapolski #ciekawostkihistoryczne #piastowie #starszezwoje #slowianie #patriotyzm #wielkalechia #lechistan
Billybob - Czterdziestu Królów Lechistanu
Mdz., 46,2 x 52,8 cm, skala ok. 1:1 900 00...

źródło: comment_1598065076nQ7c7vf0AIZSKfErTIxj3r.jpg

Pobierz
  • 14
@rodnorev:
Royal Genealogies : Or, the Genealogical Tables of Emperors, Kings and Princes, from Adam to These Times ; in Two Parts. \

Obrona Kadłubka i Długosza szanownych dziejopisów polskich przeciwko wieku ośmnastego krytykom”

Kronika Lechitów i Polaków, napisana przez Godzisława Baszko kustosza poznanskiego w drugiey połowie wieku XIII.

Kronika polska Marcina Bielskiego

KRONIKA LECHITÓW I POLAKÓW napisana przez Godzisława Baszko (lub Boguchwała)

Chronicon Slavo-Sarmaticum Procosii: Saeculi X. Scriptoris Atque de
@synbozy777:
Najwybitniejszy polski historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego ma zgoła inne zdanie niż ty, wykopku.
Ja ufam wiedzy, czyli pracownikowi uniwersytetu, który całe życie poświęcił na badanie naszej historii.
Jak byłem w Turcji, każdemu tubylcowi mówiłem, że przyjechałem z Lechistanu - każdy wiedział co to za kraj i jaką miał historię.
Naukowcy pracujący na Uniwersytetach, operują wyłącznie dowodami i na ich podstawie przedstawiają ogółowi dzieje przeszłe
https://youtu.be/KwEJQtbGgWA?t=19
@Billybob szanowny pan raczy wybaczyc, ale powoluje sie pan na jednego naukowca ktorego odkrycia nie doprowadzily do zadnego historycznego przelomu co do dziejow polski. Wiekszosc naukowcow jest mimo zdania, ze zadnej lechji nie bylo i ja ufam tej wiekszosci.

Polska moze nazywa sie lechistanem w turcji, ale to nie jest zaden dowod na istnienie tego panstwa, to tak samo jakby anglicy udowadniali istnienie great anglia empire bo w jakims kraju ich panstwo
Jak byłem w Turcji, każdemu tubylcowi mówiłem, że przyjechałem z Lechistanu - każdy wiedział co to za kraj


@Billybob: I jak ma się to do całej pseudonaukowej teorii dziejów starożytnej Polski?

Taka nazwa przyjęła się wśród południowych/wschodnich nacji najprawdopodobniej od najbardziej wysuniętego na południowy wschód średniowiecznego plemienia - Lędzian/Lachów.

Co jest dość popularnym zjawiskiem - patrz Niemcy w języku francuskim.

Według innej teorii bodaj nazwę taką mogli nadać Skandynawowie.
A może
@BartoszBarSeba:
1.Twoje rozumowanie wskazuje, że wg Turków jesteśmy z kraju Liechtenstein.
2. Wszystkie antyczne mapy zachodnie pokazują Europe podzieloną między dwa mocarstwa.
Cesarstwo Rzymskie i Imperium Lechitów w którego skład wchodziły słowiańskie plemiona: Wandali, Wenetów, Gotów, Polan, Alanów Sarmatów i Scytów . Thietmar-X wiek, Prokosz-X w, Gall – XII w, Helmold – XII w, Cholewa – XIII w, Kadłubek-XIII w, Boguchwał-XIII w, Dzierżwa-XIV w, Jan Długosz-XV w, Kromer-XVI w, Naruszewicz-XVIII i
@Billybob:

Najwybitniejszy polski historyk, profesor Uniwersytetu Warszawskiego ma zgoła inne zdanie niż ty, wykopku.

3. https://pl.wikipedia.org/wiki/Henryk_Samsonowicz


Pan Samsonowicz nie reprezentuje takich poglądów.
@synbozy777

Obejrzałem jego wykład „Początki narodu polskiego…?” i płynie z niego dość stonowany i raczej ostrożny przekaz na temat początków polskich dziejów.

Wspomina (z wyraźną ironią w głosie) o tych mitycznych walkach Polaków z Cezarem czy Aleksandrem Macedońskim jako parafrazując: "próbie włączenia Polski do historii powszechnej" przez kronikarzy.

Więc