Wpis z mikrobloga

@Sztoja: Nie kupuj śpiworów od Snugpaka. Po pierwsze nie są mierzone wg normy EN 13537 - łatwo to sprawdzić na ich stronie, więc informacja na tej aukcji to oszustwo. Powszechna jest opinia, że są mocno niedoszacowane temperaturowo. Sam mam Snugpaka z komfortem na 0°C i już przy +5 jest chłodno, a to niedopuszczalne.

Także temperatury podają z dupy.

Jeśli ma być tanio i z wiarygodnymi parametrami, to rzuć okiem
@Afrati: @Sztoja: chyba z zalozenia zalezy to od osobistych preferencji przede wszystkim. Mam Defence 4, cos ponad 2kg i sporooo miejsca zajmuje, z tego powodu nigdy go nie noszę wole juz marznąć. Carinthia ma tez jakas opcje Expedition okolo 1kg i do chyba -15 ale droga.
@barszczowo:
@Sztoja:
Właśnie po to, żeby dało się porównywać obiektywnie właściwości termiczne stworzono wspomniane wcześniej normy EN13537 i 23537. Dlatego warto wybierać śpiwory, które są według jednej z tych norm certyfikowane. To żadna bujda, tylko poważne badanie przy użyciu manekinów z czujnikami, w ściśle określonych warunkach
@Afrati:
Zle mnie zrozumiales chyba
Owszem norma do ktorej mozna obiektywnie porównywać, i swietnie ze jest, bo daje wglad do jakosci spiwora ale to jest przedwszystkim "guide"
a ja oczym innym:

EN13537 is a European standard for sleeping bag temperature ratings.
Everyone sleeps differently; some people are very warm sleepers while others feel the cold easily. There are many factors that affect your warmth and comfort in a sleeping bag. An
@barszczowo: Oczywiście, masz rację. Spoglądam na to inaczej - wystarczy przespać się w 2-3 śpiworach certyfikowanych wg normy w różnych warunkach pogodowych i temperaturowych i można łatwo sobie wyrobić własne odniesienie do tejże. Mam kumpla, który łatwo i szybko marznie w nocy - więc wie, że do wartości podanych jako T-komf musi dodać 2-4°C i ma wtedy gwarancję, że będzie dobrze. Do listy przytoczonej w cytacie moim zdaniem dodać