Wpis z mikrobloga

Mirki mam problem, ujawnił się w dość głupi i przypadkowy sposób. Mianowicie, wczoraj jak grałem to przypadkiem pacnąłem myszkę która upadła na obudowę komputera, ten się zresetował (co było bardzo dziwne) i odpalił normalnie, tak jak bym wcisnął reset, olałem to bo byłem wypity i postanowiłem że zajmę się tym dzisiaj... No i ogólnie rzecz przedstawia się tak, obojętnie gdzie i w które miejsce na obudwie puknę ręką, wtedy komputer się albo zacina, resetuje a nawet potrafi wywalić BSOD z randomowym błędem i opisem nie mającym zbytnio nic wspólnego z tym co zrobiłem (puknięcie ręką). Sprawdziłem już wszystkie kable od zasilacza i na płycie, problem nadal występuje, czy puknę lekko ręką czy przechylę komputer, nieważne czy zrobię to delikatnie czy mocniej no po prostu się resetuje, zawiesza itd. itp. Co może być tego przyczyną i co mogę zrobić? Wiadomo że nie puka się ręką po obudowie komputera ale jednak właśnie w takim przypadku jak wczoraj wiadomo co się dzieje... Dodam też że komputer jest stosunkowo świeżo złożony (około 2 miesięcy). Liczę na jakąś pomoc od was.

tl;tr


#pcmasterrace #problemypierwszegoswiata #pomocy
  • 19
@Ibanez_: To jest generalnie ciekawe, bo przecież jak go złożyłem to wiele razy go kładłem i podnosiłem i nic się nie działo, nawet ostatnio jak montowałem ledy to komputer leżał i później go podniosłem i nie było problemu. Jeszcze ciekawsze jest to że właśnie położyłem go i pukałem po tej obudowie to musiałem użyć więcej siły żeby wywołać reset zacięcie czy BSOD.
@Ashvili: nie lata ci w środku jakaś luźna śrubka? Może pod płytę główna się dostała? Ewentualnie odepnij kabelek reset od płyty i sprawdź. To tak na szybko co mi przyszło do głowy.
@Ashvili: power, reset itp nie trzeba, bo wtedy będziesz musiał na krótko odpalać :D
@Ashvili: Mówię Ci spróbuj z tymi portami usb z przodu, i gniazdem do słuchawek/mikrofonu(na nie bym stawiał).
Ja miałem kiedyś taką akcję, że słyszałem w słuchawkach ciągle piszczenie i nie mogłem tego ogarnąć. Mam wzmacniacz podpięty do kompa i aż kupiłem interfejs audio, żeby to zniwelować i dokładnie w tym samym dniu w którym go odebrałem
@TheSio: Nie, żadna śrubka nie lata, dbale złożyłem komputer układając kable itd, nie ma takiej możliwości żeby jakieś śrubki latały (poza tym dziś już otwierałem obudowę żeby sprawdzić kable).

@Ibanez_ Czyli odpiąć wtyczkę hd audio i usb... Okej, zaraz to zrobię i sprawdzę chociaż nie chcę tego robić bo wyczyściłem szybę jak sprawdzałem kable ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak wiem dokładnie o jakie kable Ci chodzi, zaraz
@Ashvili: Jaką masz specyfikację wraz z zasilaczem?
Przydałby się jeszcze kod błędu
Do tego masz tylko hdd czy ssd też?

Może to być np. uwalony ram. Spróbuj wyjąć jedną kość i potem drugą, o ile masz dwie :P
@Ibanez_:
MSI B450-A PRO MAX
Patriot Viper 3200 MHz CL16 2x8GB
Ryzen 5 3600
MSI RX 5700 XT
Chieftec A90 750W

Jeszcze coś mam wypisać?
Kod błędu w BSOD to różnie jeśli w ogóle wystąpi czasem wyświetla coś z procesem a czasem po prostu jakiś tekst, mam 3 pliki dmp to nie wiem czy mam Ci skopiować ich zawartość czy jak?
Częściej komp freezuje albo sam się resetuje, BSOD wyskoczył mi
@Ashvili: Dowiesz się czy nie ma bad sectorów. Dysk też bardzo prawdopodobny>
E: warto też sprawdzić czy śrubki od mobo masz dobrze przykręcone i żadna się nie poluzowała
@Ibanez_: Miałeś rację z RAMem, z tym że kości są ok, było coś za słabo wpięte albo paproch wszedł w któryś port. Po wyjęciu, przedmuchaniu i włożeniu spowrotem dociskając bardzo mocno jest wszystko ok. Komp dostaje takie lepy ze aż wszystko w nim lata i jest dobrze. Serdeczne dzięki w pomocy lokalizacji problemu ;)