Wpis z mikrobloga

OK, nius sprzed chwili z Pracowni Komet i Meteorów (#1, #2). Pomiędzy Radomiem, Ostrowcem i Lipskiem najprawdopodobniej spadł meteoryt. Bolid był widoczny 31 lipca - foto poniżej. Pomocnicy przy poszukiwaniach oraz samodzielni poszukiwacze mile widziani. Jak ktoś nie wiedział jeszcze, co robić w ten weekend, to zabawa jak znalazł :) Po więcej detali kontaktujcie się bezpośrednio z PKiM. Dołączona poniżej mapka przedstawia rozkład prawdopodobieństwa miejsca upadku meteorytu. Im cieplejsze kolorki, tym prawdopodobieństwo miejsca wyższe.

Powodzenia w poszukiwaniach!

#astronomia #kosmos #meteoryt #ciekawostki #polska
Pobierz Al_Ganonim - OK, nius sprzed chwili z Pracowni Komet i Meteorów (#1, #2). Pomiędzy Ra...
źródło: comment_1597493903aBRx49eAMv3nQqCwuvt8dG.jpg
  • 15
@Pitzonik: @mar-kar-583, @lolingPL, @Tapirekirek: znawcy potrafią określić prawdopodobieństwo rozpadu lub przetrwania po tym, jak wyglądał meteor lub bolid, jakie fazy pojasnienia przechodził i jak się zakończył. Meteoroid, czyli to, co leci w atmosferze i powoduje zjawisko meteoru, przechodzi po meteorze to tzw fazy ciemnej, w której wystarczająco wyhamowany, zwyczajnie leci przez powietrze, bez świecenia.

@art212: PKiM pisze na FB, że mapka została dla nich wykonana przez http://www.strewnify.com/
@UnitrA: Nie zmać żadnych doniesień o znalezieniu czegokolwiek. Za to są relacje i zdjęcia z poszukiwań. Widziałem niepotwierdzone informacje o rozsypaniu się meteoroidu pod koniec fazy bolidowej na kilka mniejszych fragmentów. Ich masy były szacowane na 10-100 gramów.