Wpis z mikrobloga

41+1=42

Tytuł: Księga Wyjścia
Autor: Natchniony/nieznany/wielu
Gatunek: mitologia
Ocena: 6/10
★★★★★★

Druga Księga Biblii
może zacznę od tego że jest mi przykro że poprzedni opis wywołał tak skrajne emocje, ja tam pisałem z serca,
a na celu miałem zachęcenie naszych śmieszków do przeczytania.

Ale czego dowiemy się z tej księgi?
W poprzednim odcinku żydzi kręcili biznesy w Egipcie i żyło im się git, ale zmienił się faraon i mu nie pasowało
że obcy zabierają pracę (bogactwo) jego ludowi i dokręcił im (żydom) śrubę. Doliczając dzieciobójstwo, które zdaje
się być modne w tamtych czasach. Mojżesz jednak dzięki przemyślności jego matki i dzikim fartem przeżywa i ląduje
na dworze Faranona.
I tu wchodzi najdziwniejsza sekwencja tej księgi
Mojżesz: Ej Jahwe pomóż wyjść
Jahwe: Idź do faraona i powiedz mu że jak nie da wam wyjść to zrzucę plagę
Mojżesz: Faraon puść nas bo Bóg Cię ukaże
Faraon: lol nie
Jahwe:
Faraon: Mojżesz bierz co tam chciałeś i wypad
Mojżesz:
Jahwe:
Faraon: Mojżesz zmieniłem zdanie, zostajecie i wypalać mi te cegły
i ta sekwencja powtarza się z każdą plagą
Co do plag to jest jeszcze kwestia iż uważam że mogły się wydarzyć w tej kolejności
jak ukazane w księdze.
A i jeszcze motyw że było by się zapożyczyli u Egipcjan jak się da przed wymarszem i nie oddali potem złota.

Potem mamy dość ciekawy fragment jak łażą po pustyni, wiecie że manna to z hebrajskiego "a co to jest?"(man-nna)
Przechodzą przez morze czerwone (stąd żart suche jak stopy Mojżesza)
i Mojżesz dostaje prawa od Boga 10 przykazań (zwróćmy uwagę że inne niż w katechizmie) i kilka innych sensownych praw
takich jak nakaz pilnowania bydła pod karą śmierci. Potem Mojżesz znowu idzie na górę a Ci z nudów robią cielca ze złota.
niewąsko się Jahwe zdenerwował bo zazdrosny bardzo ale udało się przegadać go by nie było lipy

i tu wchodzi druga dziwna rzecz
"Jak będziesz robić ołtarz to ten jako tako kamienie nawal i farant, nie ma co się szczypać"
i zaraz potem
"no to ten zrobisz mnie namiot, arkę,świecznik i wszystkiego ma być w opór złoto ma się wylewać z tego"

Ten namiot to chyba ważny jest bo było opisywany ze 3 razy jak go zrobić dokładnie. I stąd Żydzi mają ten
świecznik z 7 świeczkami.

Ogólnie widać też zmianę głównego bohatera, Podczas gdy w Księdze rodzaju był takim śmieszkiem poza
kontrolą. Może trochę polityk przed wyborami. Tak teraz już wyciąga arsenały i stawia prawa.
Księga poważniejsza.

#bookmeter
wytrzzeszcz - 41+1=42

Tytuł: Księga Wyjścia
Autor: Natchniony/nieznany/wielu
Gat...

źródło: comment_15967982614kKUsTaheAlcgHfXgfcCqa.jpg

Pobierz
  • 54
@Paula_pi: to jedna z ksiąg pisma świętego, będącego najważniejszą książką dla chrześcijan.

Wy serio nie rozumiecie, że już dawno i to na własne życzenie zaczęliście wojnę na wyniszczenie na Zachodzie i przegrywacie? Ten wpis jest jednym z wielu elementów tej wojny. Wasza bozia powoli acz systematycznie traci wiernych aż w końcu stanie się zapomnianym pustynnym demonem.
Wy serio nie rozumiecie, że już dawno i to na własne życzenie zaczęliście wojnę na wyniszczenie na Zachodzie i przegrywacie?


@Katsukyun: co ty człowieku mnie tu makaron na uszy nawijasz
I jak ton mojej wypowiedzi może być prześmiewczy, tak nie wyśmiewam i coraz bardziej rozumiem dlaczego tak wielu ludzi uważa tą historię za ważną, bo to nie jest zła historia
I jak ja balansuje na granicy dobrego smaku, tak ty ją
Sam obecnie czytam Księgę Wszechczasów i podsumowanie jest dosyć wybrakowane. Warto jest na przykład wspomnieć o niesamowicie ważnym zabijaniu pierworodnego syna. Jestem bardzo ciekawy czy wyznawcy Jahwe rzeczywiście się tego trzymali i czy miało to pozytywny wpływ na przetrwanie społeczności (mniejsza rywalizacja o kobiety - marzenie incelów).