Wpis z mikrobloga

Cześć!
Wybór studiów już niedługo a ja dalej nie zdecydowany: energetyka czy elektrotechnika. Oba kierunki mnie interesują lecz dalej nie wiem który jest bardziej "przyszłościowy". Chciałbym prosić was o opinie, jak to jest naprawdę, jakie różnice (poziom trudności, przyszła praca, uprawnienia, zarobki) Opinie studiujących na #agh i #politechnikawarszawska (#pw) tym bardziej mile widziane, bardziej doświadczonych również ( ͡° ͜ʖ ͡°)


#studbaza #studia #energetyka #elektrotechnika
  • 16
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Przemosz: napisz jak rozumiesz każdą z tych dziedzin techniki i jak wyobrażasz sobie studia na tych kierunkach (tzn. jak powinny wyglądać, co chciałbyś z nich wynieść itp.)
@Przemosz: Elektrotechnika jeśli jesteś po technikum z tym jakoś związanym (elektryczne, mechatroniczne, elektroniczne) będzie dużo bardziej przystępna, energetyka to wbrew pozorom bardzo trudny kierunek. Termodynamika i mechanika płynów, do tego wytrzymałość materiałów, a i pewne podstawy z elektrotechniki czy automatyki się pojawiają i skutecznie odbierają smak życia. Ja co prawda studiuję mechanikę i budowę maszyn, ale kolega na specjalności inżynieria cieplna ma zdecydowanie trudniej niż u mnie na lotniczej, a to
@Przemosz: na PW na elektrotechnice będziesz miał specjalność elektroenergetyka, która porusza sporo zagadnień z dziedziny energetyki pod kątem prądu. Elektrotechnika wydaje się lepszym wyborem, będziesz mógł po niej zrobić uprawnienia budowlane
@Przemosz: po energetyce- bedziesz bardziej zaznajomiony z dzialaniem maszyn cieplnych: turbiny, kotly, wymienniki ciepła etc. Robota raczej w elektrowniach i elektrocieplowniach- czesto bardzo ciezko sie dostac no i wiekszosc jednostek polozona na poludniu PL.
Po elektroenergetyce- bardziej stricte prąd i takowe urządzenia.
Z kasą jest bardzo różnie i po jednym i po drugim kierunku. Najwazniejsze jednak zebys studiowal to co cie interesuje- inaczej bedziesz sie cholernie męczył i zastanawial po co
@Przemosz: Skończyłem 10 lat temu energetykę na AGH. Generalnie sama dziedzina jest szalenie interesująca, perspektywy pracy - średnie. Czy mając dzisiejszą wiedzę zdecydowałbym się na energetykę? Chyba nie. Energetyka w PL jest bardzo mocno konserwatywna, mało perspektywiczna, odtwórcza. Ciężko o szybką karierę i awanse, jakich można doświadczyć np. w IT. Poziom innowacyjności jest również niski. Ilość miejsc pracy jest mała - jesteś skazany na kilka duzych firm, które są mocno skostniałe
@pr0back po energetyce również można zrobić uprawnienia budowlane, tylko w planie studiów trzeba mieć ileś % przedmiotów typowo elektrycznych. Nie pamiętam ile i jakie to dokładnie są przedmioty. Ale wiem, że po specjalizacji elektroenergetyka (na której jestem) można się ubiegać o uprawnienia elektryczne w pełnym zakresie.