Wpis z mikrobloga

28+1=29
Tytuł: Zbyt wielcy by upaść
Autor: Andrew Ross Srokin
Gatunek: literatura faktu
Ocena: 9/10

Poprawcie mnie jeżeli się mylę i wprowadzam w błąd ale to najlepsza książka o kryzysie hipotecznym w USA w latach 2007-2008. Autor czerpał wiedzę dosłownie z wszystkiego, to znaczy: z gazet w tamtym czasie ukazujących się, wywiadów z pracownikami i byłymi pracownikami z Wallstreet, maile jawne i mniej "jawne", smsy, wystąpienia telewizyjne etc. Po prostu kawał porządnej historii... trochę smutnej dla szarego człowieka ale pokazującej mechanizmy jakie doprowadziły do kryzysu jak również jakie środki zostały podjęte aby banki wyszły z opresji swoich błędów. Od razu piszę że przez wzgląd na dużą ilość "bohaterów" niekiedy wracałem na pierwsze karty książki aby sobie przypomnieć kto jest kim (autor takową listę zamieścił). Co tu dużo mówić... Polecam!!!

#zbytwielcybyupasc #andrewrosssorkin #czytajzwykopem #ebook #literaturafaktu

#bookmeter
ialath - 28+1=29
Tytuł: Zbyt wielcy by upaść
Autor: Andrew Ross Srokin
Gatunek: li...

źródło: comment_1596464124mBToDmNoovDWx9gQQxFx8T.jpg

Pobierz
  • 16
@MilionoweMultikonto: bo to szary człowiek (głównie z USA) zapłacił za przekręty banków ze swoich podatków (i nie tylko, skala kryzysu dosięgnęła ludzi, który teoretycznie powinni być w stanie spłacać swoje kredyty); Winni nigdy nie zostali ukarani. Polska odczuła to najmniej, przysłowiowa "zielona wyspa", bo nasze banki nie były zapakowane w toksyczne papiery wartościowe odzwierciedlające kondycje kredytów (MBS'y). W temacie polecam film dokumentalny "Inside Job" który nagrodzony został Oskarem, lub "Big Short"
@MilionoweMultikonto: dokładnie jak powyżej. Kryzys został zażegnany kasą podatników i wygląda na to że dzięki temu że ludzie nie protestowali to coraz śmielej się dyskutuje o zabieraniu części oszczędności w razie jak by banki bankrutowały tak ja bodajże była to parę lat temu na Cyprze:/
@MilionoweMultikonto: Zależy, część poniosla by dużo wyższy koszt, a część wyszłaby bogatsza niż kiedykolwiek. Nie napisałem że źle, że szarzy ludzie ponieśli ten koszt. Problem w tym, że winni nie ponieśli żadnego. Nie jest problemem ratowanie systemu finansowego; ale raczej to że zwyli ludzie zapłacili za wszystko, a banskterzy (w pierwszym kroku po kasie pomocowej wypłacili sobie bonusy), i nie ponieśli żadnych konsekwencji.