Wpis z mikrobloga

17 + 1 = 18

Tytuł: 21 lekcji na XXI wiek
Autor: Yuval Noah Harari
Gatunek: literatura faktu
Ocena: 10/10 ★★★★★★★★★★

Druga książka tego autora którą przeczytałem, po "Sapiens, od zwierząt do bogów".
Książka jest wybitna, tak jak poprzednia - albo i bardziej, gdyż składa się z esejów skupionych wokół różnych dziedzin.
Dzieło odpowiada na wiele pytań, które dotyczą teraźniejszości jak i przyszłości świata i ludzi.
Na książkę składa się także snucie przypuszczeń, jednak w sposób obiektywny i nie nazbyt natarczywy.
Ogólnie, jest to świetna lektura, która naprawdę dużo wyjaśnia co mocno pomaga w rozumieniu świata.
Uwaga! Jest to książka która potrafi zmieniać światopogląd. Jeśli ktoś ma konserwatywne poglądy, ale nie zamyka swojego umysłu, to pewne trybiki w myśleniu - na pewno się przestawią ;) Dla mnie jest to wielkim plusem.

PS Dziękuję Mireczkom, gdyż gorąco polecali tę pozycję. Nie zawiodłem się ani trochę!

#bookmeter #ksiazki #ksiazka #czytajzwykopem
Sandman - 17 + 1 = 18

Tytuł: 21 lekcji na XXI wiek
Autor: Yuval Noah Harari
Gatu...

źródło: comment_1596307320JBW4HKdyhGY6DqrvBSkQFn.jpg

Pobierz
  • 51
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sandman: dzięki za merytoryczną odp,

To, że jakaś większość coś aprobuje nie ma większego znaczenia, z moich obserwacji wynika najczęściej, że większość się myli.

Moja konkluzja po sapiens - autor opisuje to jako pewnik, a co drugie zdanie mam mnóstwo wątpliwości, wiele pytań. Najgorsze, że ludzie biorą to za pewnik.
  • Odpowiedz
To, że jakaś większość coś aprobuje nie ma większego znaczenia, z moich obserwacji wynika najczęściej, że większość się myli.


@zapster: Tak jak mówisz. Może to być mylące.

Ja myślę że taka jest natura książek, które jednak opierają się na przekazie światopoglądowym. Ludzie słysząc czyjąś opinię, która mocno nie klei się z ich poglądami - od razu odczuwają oburzenie. Tak to już jest.
W końcu światopogląd, kreuje się w człowieku przez lata i jest w dużej mierze dziełem rodziców, środowiska. Trudno więc, żeby jedna lektura, z drugiego końca zainteresowań, nie
  • Odpowiedz
@izkYT: co ty dajesz xd serio pierwsza?

Koniec. Wyjaśnione

@Sandman: @RobertoBaggio: Ej, chłopaki, to, co zacytowaliście, przecież dotyczy Harariego, to nie jest tak, że @socjologos stwierdza, że was wyjaśnił i kończy dyskusję xD

nie pozostaje mi więc nic innego, jak zgłębiać wiedzę dalej, również ze źródeł które
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@Sandman: super, zgadzam się.

Moja perspektywa wynika z poglądów moich znajomych, którzy traktują to jak swoistą Biblię. Dla mnie to świetna książka żeby zrozumieć druga stronę i generalnie upewnić się, że w obu przypadkach wiara jest najważniejszym czynnikiem.

Dzięki za poziom i czas poświęcony.

Dobrej niedzieli
  • Odpowiedz
No chyba, że dla kogoś przyczynkiem intelektualnym jest zamknięcie kwestii religii w tezie, że wszystko polega na straszeniu ludzi przed piekłem. Koniec. Wyjaśnione.


@socjologos: Można podejrzewać, że Harari ma tutaj konto, bo tok rozumowania jak u prawdziwego wąsatego myśliciela z wykopu.
1. Wybierz po jednym elemencie z różnych wierzeń.
2. Skompiluj i wyciągnij na tej podstawie ogólne wnioski co do religii.
3. "Religia to głupota".
  • Odpowiedz
@socjologos: Faktycznie podanych książek nie czytałem, ale mniej więcej kojarzę poglądy zaprezentowanych autorów. Przykładowo Hayek i MacIntyre są osobami o jasno określonych poglądach i mogą one mieć wpływ na ich poglądy. Co do Pipesa, to czytałem "Rosję carów" i mimo licznych zalet była to książka z tezą. Oczywiście w humanistyce nie ma nic złego w pisaniu książek z tezą, bo po to ona jest, ale osobie, która chce dopiero wgryźć
  • Odpowiedz