Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Od ponad 3 miesięcy pracuję jako fulltime scrum master. Dzisiaj miałam rozmowę z project managerem i okazało się, że według teamu jestem bezużyteczna, a w dodatku team ma mniejsze morale do pracy, bo ja rzekomo nic nie robię, a oni muszą pracować. Bo dla nich praca to jest wtedy kiedy coś jest namacalnego, np. kod... a to co ja robię to już nie jest ważne...
Niczym się nie różnią od Januszy, którzy mówią "klikanie w komputer to nie praca, gdybyś łopatę wziął do ręki to zobaczyłbyś co to prawdziwa praca".

Najgorsze, że zamiast powiedzieć mi to wprost np. na retrospektywie to oni wolą gadać za moimi plecami z PM. A jeszcze dzisiaj rano kawę rano piliśmy i śmieszkowaliśmy. Dwulicowość poziom 1000.

#pracait #programowanie #scrum #agile #pracbaza

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5f1eaa247b115fe4bd87587a
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Wesprzyj projekt

[====================....................] 49% (115zł/235zł)
Uzbieraliśmy już na 2 lat działania AMW!
  • 115
  • Odpowiedz
Dostaniesz tu sporo komentarzy od obrażonych na życie dzieciaczków mentalnych, którzy w życiu nie prowadzili żadnego projektu, ale na ten temat mają mnóstwo do powiedzenia.

Po pierwsze, jakim cudem istnieje PM skoro pracujecie w Scrumie? Scrum mówi jasno, nie ma czegoś takiego jak PM, mieszanie dwóch systemów nie działa. Tak samo jak nie działa Scrum, który nie jest wdrożony w 100%

Dalej, odpowiadasz przed przełożonym, nie przed zespołem. Zespół zawsze będzie niezadowolony
  • Odpowiedz
a to co ja robię


@AnonimoweMirkoWyznania: A możesz sprecyzować, co konkretnie robisz? To jest rola typu "servant leader", coś w stylu "służyć i chronić". Blokować przeszkadzajki i usuwać przeszkody stojące przed zespołem, te, które widać, i takie, które dzięki SM zespół zdoła odkryć podczas retro. No i wiadomo, dbać o prawidłową implementację scruma, ale nie tylko na zasadzie "proszę się nie spóźniać na spotkania", ale przede wszystkim w obszarze zrozumienia zalet
  • Odpowiedz
@Wyrelworelowany: Ogólnie się z tobą zgodzę, że rola jako taka jest sprecyzowana - niestety wskoczył mi skrót myślowy. Na myśli miałem "w większości organizacji, z którymi się spotkałem rola scrum mastera nie jest sprecyzowana". Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłaby zmiana wewnątrz organizacji, by takie konflikty odpowiedzialności nie występowały. Niestety bezwładność i polityka większych firm często to blokuje, więc tutaj odwołuję się już bardziej do pragmatyzmu.
  • Odpowiedz
@AnonimoweMirkoWyznania: dlaczego w każdym projekcie w którym scrum master płacze to scrum master jest juniorem po jednym szkoleniu?

Rozumiem, że jesteś scrummasterka od wielu lat i masz za sobą wiele projektów aby stwierdzić że problem jest z zespołem, który od dawna dostarcza a nie z tobą?
  • Odpowiedz
@tangerine_: Oj nie.
Zakaz krytyki czegokolwiek - jak ktoś coś #!$%@? to nie wolno krytykować tylko mówić np mieliśmy szanse sprawdzić działanie systemu w nietypowej sytuacji
Spotkania z feedbackami dla innych - w różnych formach widziałem, najbardziej #!$%@? były liściki #!$%@? jak w walentynki w szkole, każdy pisał komuś innemu jak bardzo mu dziekuje za costam, a potem wrzucanie do wora i SKRAMMASTER wyciąga i czyta.
  • Odpowiedz