Wpis z mikrobloga

Mirki pomocy. Kupiłem terminal Wyse, instalowałem na nim testowo różne dystrybucje i wszystko było OK oprócz tego, że po zamknięciu systemu komputer nie odłączał prądu. Zainstalowałem testowo Windows 7 Embedded w którym wszystko działało jak trzeba, a następnie Haiku. Chciałem wrócić do linuxa i wtedy zaczęły się problemy. Przy próbie instalacji gruba na każdej możliwej dystrybucji wyskakiwał błąd. Dodatkowo każda kolejna dystrybucja dopisywała się do boota ale nie działała. Co popsułem? Jak wyczyścić menu bootowania? Mirko pomusz.

#komputery #informatyka #linux #windows #ubuntu #debian #opensuse
L3stko - Mirki pomocy. Kupiłem terminal Wyse, instalowałem na nim testowo różne dystr...

źródło: comment_1595664482uLiZz0tbIcmiNmrFkoKsP0.jpg

Pobierz
  • 18
@L3stko: Jeśli zostaniesz przy samym Ubuntu, pewnie nie będzie problemu. Dograsz jakiś inny OS i grub ci się wykrzaczy na GPT.
Wymuś na Ubuntu instalację bez zmiany "master boot record" czyli ręcznie utwórz partycję mając tablicę MBR.

Chyba, że zostawisz samo Ubu. Wówczas powinno hulać. Choć Ubuntu na terminalu to tak nie za bardzo z wydajnością. Nie lepiej jakieś lżejsze distro?
@L3stko: Nie wiem skąd ten bug z grubem ale jak raz na niego trafiłem albo instalowałem system w sposób, którego instalator nie obsługuje to zawsze obchodziłem sobie ten problem instalując system bez bootloadera (flaga -b w ubiquity z tego co pamiętam) a bootloader doinstalowywując później przez chroot. Po za tym nie jesteś skazany na grub jak coś. Na uefi możesz np bootować przez systemd-boot.
@Radysh: będzie samo ubuntu bo dysk ma 16 GB. Próbowałem lżejsze dystrybucje i wcale wielkiej różnicy nie ma. Tam będzie chodzić jedna aplikacja do cnc i octoprint więc w sumie to bez znaczenia.