Wpis z mikrobloga

@marylin17: google says:

"To communicate with a Siemens plc you could use a few different options based on the exact type of PLC that you use.

A few communication protocols supported by Siemens:

opc: the industry standard for communication between PLC and other devices

libary like Snap7 http://snap7.sourceforge.net/ which has lots of supported programming languages

for the programming language you can use Java but as alternative you could use C# or
@marylin17: @rrobot: opc świetna sprawa, ale w 1200 musisz mieć prawie najnowszy firmware i chyba od tia 16. W 1500 łatwiej z tym. Jeśli pamięć w sterowniku Ci pozwoli (a 1200 ma jej niewiele, też w zależności od wersji) to poleciłbym modbus-tcp z racji prostoty i dostępności gotowych rozwiązań.
@marylin17:
ja też bym raczej modbus polecał
dodam tylko, że jeżeli ma to być tylko wyświetlanie danych, to na S7 dało się chyba zrobić serwer HTML, wtedy podpinasz się do sieci ze sterownikiem i można wyświetlać rzeczy w przeglądarce
@qandaornot: Nie, 1200 jako...sterownik :) Oddzielne oprogramowanie zainstalowane na PC jako server (np. Kepware) a aplikacja OPa jako klient tego serwera. To jest standardowa konfiguracja i tak to się robiło (robi) w przypadku 300 i 400. To teraz siemens dał udogodnienie i pozwala odpalić serwer bezpośrednio na PLC.
EDIT: Tzn. tak to się robiło z OPC na dcom'ie. Zakładam, że z UA można podobnie.
@To_ja_moze_pozamiatam tak ogólną zasadę działania opc znam, bardziej chodziło mi o konfigurację czyli jak wygląda to po stronie serwera, standardowo ip sterownika i domyślny port, a po stronie plc nie trzeba nic robić? Bo kiedyś szukałem po necie i nic na temat 1200 i opc nie moglem znaleźć
@qandaornot: Tak- wydaje mi się, że nie trzeba nic robić po stronie PLC. A przynajmniej nie w 300/400. Normalnie na serwerze zestawiam połączenie i z palca definiuję co chcę pobierać i w jakich odstępach czasu itp. To co zrobił Siemens w 1500 to zespolił OPC serwer z PLC ale nie widzę problemu żeby używać oddzielnego serwera.
Niedługo będę konfigurował nowe DB w 319 które chce mieć na OPC serwerze i jak
@To_ja_moze_pozamiatam no od "starszych" kolegów słyszałem że były rozne tricki w 300 czy 400, ale mnie właśnie interesuje 1200, bo wydawało mi się że właśnie został on mocno osierocony jeśli chodzi o różne takie fajne rozwiązania które były w 300 a potem pojawiły się jeszcze lepsze w 1500. Za jakiś miesiąc będę miał okazję to przetestuję.