Wpis z mikrobloga

Kamień Szabaki to niepozorna kamienna płyta o wymiarach 92 cm na 137,5 cm. Lecz kryje się za nim niezwykła historia.
W czasach kiedy Nubijscy władcy byli faraonami Egiptu, jeden z nich, o imieniu Szabaka wkroczył do Memfis ok. 700r. p.n.e., starożytnej stolicy Kemet. Czarnoskóry wódz pragnął dokonać inspekcji Wielkiej Świątyni Ptacha, jako że Starożytni Egipcjanie i Nubijczycy wyznawali tą samą religię. Podczas oglądania tamtejszej biblioteki stwierdził że wiele ze zwojów jest zaniedbanych i pożeranych przez robactwo. Bardzo go to zmartwiło, dlatego kazał kapłanom przenieść na kamień to co było najważniejsze, aby pradawna już na ów czas wiedza nie odeszła w zapomnienie. Tekst przeniesiony na kamień datuję się na czasy I dynastii, a więc w czasach kiedy żył Szabaka miał on już ok. 2400 lat.
Jednak po upadku Staroegipskiej kultury kamień został wykorzystany wtórnie jak żarna do mielenia zboża. Stąd dziura i "promienie" na środku kamienia. Nie wiadomo czy stało się to jeszcze w czasach chrześcijańskich, czy już po arabskim najeździe na Egipt, jednak używanie go w ten sposób zniszczyło znaczną część tekstu.
Kamień został odnaleziony przez hrabiego George'a Spencera i podarowany British Museum w 1805 roku. W 1901 roku inskrypcja została przetłumaczona przez amerykańskiego egiptologa Jamesa Henry'ego Breasteda i stała się jednym z głównych źródeł wiedzy o mitach starożytnych mieszkańców Kemet i Nubii.
Kamień Szabaki można podziwiać do dnia dzisiejszego w British Museum w Londynie.

#herumerenbast <--- tag do obserwowania lub czarnolistowania.

Kanał na YT

#historia #ciekawostkihistoryczne #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #starozytnosc #egipt #egiptologia #historiajednejfotografii #mity #mitologiaegipska #mitologia
HeruMerenbast - Kamień Szabaki to niepozorna kamienna płyta o wymiarach 92 cm na 137,...

źródło: comment_15949996112NBiu1h3XLZZeSKDmmtOBz.jpg

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@HeruMerenbast: jest to dla mnie absolutnie niesamowite, że już w tamtych czasach istniały artefakty "starożytne". Przecież dla tego króla te teksty musiały być czymś podobnym jak dla nas jakieś rzymskie tablice.
  • Odpowiedz
jest to dla mnie absolutnie niesamowite, że już w tamtych czasach istniały artefakty "starożytne"


@Precypitat: Bo wszystko grupuje się w epoce starożytnej, a że większość innych epok jest krótsza to nie zauważamy tego że epoka starożytna jest 3 razy dłuższa niż wszystkie epoki po niej następujące wzięte razem ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz