Wpis z mikrobloga

@art212: W aparacie mam ekwiwalent ogniskowej dla małego obrazka 36mm (fizycznie 6mm, crop 6.02, matryca 1/2.5" CCD 8Mpx), ISO 1600, f/2.8, czas 15s, ostrość na nieskończoność. Głębia ostrości od odległości hiperfokalnej do nieskończoności, czyli nawet przy najbardziej otwartej przysłonie to nie problem. Zasada 600 czyli 600/36mm to mi wychodzi 16s. Tylko szumy przy ISO 1600 miałem dość spore. Wypadałoby zrobić serię na jakimś montażu paralaktycznym i zestackować w celu redukcji szumów
Sony alfa 200 na standardowym kicie. Jak będzie pogoda to spróbuję na 50 mm 1.4


@art212: Zdecydowanie warto spróbować 50 1.4
Można zdecydowanie krócej naświetlać co powoduje, że gwiazdy nie są pojechane.
No i tak jak ktoś już pisał. Statyw, zdalne wyzwalanie (lub z wyzwalaczem czasowym) i poprawnie ustawiona ostrość. Ja ustawiałem na jowiszu (po przeciwnej stronie nieba ;) w trybie manualnym i podglądem liveview.

Poniżej efekt dla iso 200
Jakis_ja - > Sony alfa 200 na standardowym kicie. Jak będzie pogoda to spróbuję na 50...

źródło: comment_1594925026hgBobXyjyulmxDMpRUJdD4.jpg

Pobierz
@art212: no, przynajmniej u mnie nie do końca. Nie wiem, czy masz live view u siebie (podgląd na monitorek przez obiektyw). Ja sobie włączam live view i włączam 10x powiększenie obrazu - widzę tylko środek kadru. I po prostu manualnie wyostrzam jakąś silną gwiazdę. Wszystko oczywiście w MF. Można też próbować wyostrzyć automatycznie i później przełączyć w MF nie ruszając pierścienia.
@art212: Wygląda na to, że zdjęcie robiłeś za wcześnie. Wejdź na tę stronę https://www.suncalc.org/, przesuń mapę tak, żeby miejsce z którego fotografujesz było w centrum czerwonego okręgu. Oczywiście mniej więcej, możesz to zrobić nawet na województwo.
U góry masz kropkę, którą można przesuwać po skali czasu. Ustaw ją tak, żeby wypadała na linii północy - N. Po lewej widzisz godzinę, kiedy Słońce znajdzie się w takiej pozycji, a także "altitude".
Dla