Wpis z mikrobloga

  • 274
Naukowcy (amerykańscy, a jakże!) stwierdzili, że pomidory i tytoń poddane stresowi potrafią emitować ultradźwięki o natężeniu nawet 65 dBSPL (mierzone 10 cm od rośliny). Co więcej, udało im się opracować modele uczenia maszynowego, które były w stanie odróżnić dźwięki roślin od szumu i zidentyfikować dźwięki powstałe przy przesuszeniu rośliny i jej mechanicznym uszkodzeniu. Algorytm potrafił przewidzieć z 96% skutecznością czy roślina potrzebuje nawodnienia.

Możemy się więc spodziewać dalszych badań w dziedzinie bioakustyki, a przede wszystkim tego, że identyfikowanie takich akustycznych sygnałów pomoże w rozwoju nowoczesnego rolnictwa.

Ot kurde, drgające powietrze.

Ciekawostka na bazie wpisu Arka W. z facebookowej grupy Ciekawostkawka.

#ciekawostki #muzyka #tonskladowy
Wybaczcie mircy ostatnią nieobecność, ale praca mnie przytłoczyła. Wracam do żywych ( ͡º ͜ʖ͡º)
Roszp - Naukowcy (amerykańscy, a jakże!) stwierdzili, że pomidory i tytoń poddane str...

źródło: comment_1594823016IHisWyypfTtcroq7Mib6QW.jpg

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
@Halbr: Ale wiesz, że w rolnictwie/botanice mówi się właśnie o stresie, kiedy określa się np. niedobór wody w roślinie? Bo chyba nie chodziło o akcentowanie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 5
@Roszp A to proszę o wybaczenie. Buńczucznie napisałem, a nie miałem racji. W takim razie proszę na przyszłość jedynie o wyjasnienie dla laików.
  • Odpowiedz
@WielkiAtraktor: Może opowie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Roszp też wołam.

W artykule nie podają jednoznacznego wytłumaczenia, skąd się biorą te piski. Piszą tylko, że prawdopodobnie jest to związane z innym zjawiskiem, które zaobserwowano już N razy, a mianowicie powstawaniem u "zestresowanych" roślin wibracji, wywoływanych z kolei przez kawitację w drewnie. Kawitacja z kolei to proces wytrącania się w cieczy miniaturowych bąbelków gazu, które, jeżeli się później zapadną,
  • Odpowiedz
@LukaszLamza : wielkie dzięki za odpowiedź i tłumaczenie (ʘʘ) . W ogóle niesamowite jest to jak przyroda wykorzystuje mechanizmy które my najmądrzejsze (niby) istoty na Ziemi dopiero odkrywamy a ile jeszcze nie wiemy...
  • Odpowiedz