Wpis z mikrobloga

Pamiętam głosy oburzenia na wykopie gdy pisałem, że komuna w Polsce nie skończyła się z "pragnienia wolności" tylko dlatego, że zabrakło żarła w misce.

Wystarczy popatrzyć na postulaty tamtej Solidarności ze strajków by zrozumieć na czym tak naprawdę zależało robotnikom.

Nie, nie były to "niezależne sądownictwo", "uczciwe wybory" czy "trójpodział władzy".
Dopiero później te emocje i niechęć do władzy udało się nakierować elitom na zmianę systemu politycznego w Polsce.

Ci, którzy uważają, że Polacy jakoś naturalnie i oddolnie sprzeciwiali się rządom PRL mam nadzieję, że zrozumieją, że to tylko romantyczne bajeczki.

#neuropa #polska #4konserwy
źródło: comment_1594631957cESboDzvMO6yS6mLgrGG9Q.jpg
  • 8
Pamiętam głosy oburzenia na wykopie gdy pisałem, że komuna w Polsce nie skończyła się z "pragnienia wolności" tylko dlatego, że zabrakło żarła w misce.

Wystarczy popatrzyć na postulaty tamtej Solidarności ze strajków by zrozumieć na czym tak naprawdę zależało robotnikom.


Nie, nie były to "niezależne sądownictwo", "uczciwe wybory" czy "trójpodział władzy".

Dopiero później te emocje i niechęć do władzy udało się nakierować elitom na zmianę systemu politycznego w Polsce.

Ci, którzy uważają,
@rzep: Myślę, że skończyła się zarówno z pierwszego, jak i drugiego powodu. Samo pragnienie wolności by nie wystarczyło, ale nie wystarczyłby i sam głód. Tam robotnicy byli potrzebni intelektualistom tak samo, jak intelektualiści robotnikom. Tylko robotnicy byli w stanie pokonać stary system, ale tylko intelektualiści byli w stanie na tych ruinach stworzyć coś sensownego.
Oczywiście ogromnie upraszczam z tym podziałem, ale chce mniej więcej przekazać istotę rzeczy,

Wcześniej miały miejsce takie
@rzep: zawsze chodzi o michę, najki, plazmowy telewizor, wyrównanie urojonych krzywd, tak wyglądają te "oddolene" ruchy xD jak Solidarność i BLM. PiS zagospodarował ich w Polsce, Demokraci w USA. Wcale nie jesteście lepi od tych roboli xD
@rzep: To nie jest tak proste jak wypisujesz a robotnicy to nie była ciemna tłuszcza co to tylko chciała wypić i zakąsić. Opór wobec władzy nie zaczął się w 1980 więc przywoływanie postulatów Solidarności w kontekście

Ci, którzy uważają, że Polacy jakoś naturalnie i oddolnie sprzeciwiali się rządom PRL mam nadzieję, że zrozumieją, że to tylko romantyczne bajeczki.


jest zbytnim spłycaniem problemu. Te hasła są populistyczne bo zawsze takie będą w
@rzep nawet koleżanka z ukrainy która od paru lat mieszka w polsce powiedziała mi wczoraj ze komuna sie konczy jak jedzenia ludziom zabraknie a ze w rosji i na białorusi nie brakuje to komuna trwa
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@rzep: ależ oczywiście, że tak było. Ludzie nie protestowali jak rozstrzeliwano bohaterów z AK skazanych w sfingowanych procesach. Zaczęli ostro prostestowac jak wyszlo, że przez podwyzki nie ma co włożyć do gara.
Tak samo będzie teraz. Sądy? Na co to komu? Trójpodział władzy? Lewackie #!$%@?. Strajki kobiet? Było czeba się nie puszczać.
Wyjdą na ulicę dopiero jak jebnie hiperinflacja, braknie hajsu na wszystkie "plusy" a chleb będzie kosztowal stówę
@rzep ale na prawdę dziwisz się ludziom że na piedestale stawiają jedzenie i przeżycie niż podział Monteskiusza? Ogólnie w Polsce jest narracja że że w okresie komunizmu tylko my i ew Budapeszt robił jakieś strajki, jak powiesz że ej ale w NRD też było w #!$%@? protestów to będzie kwik