Wpis z mikrobloga

Pomnik w miejscowości Osijek w Chorwacji przedstawiający czerwoną Zastavę 750 rozjeżdżającą czołg T-55. 27 czerwca 1991 taki czołg należący do jugosłowiańskiej armii rozjechał Zastavę ustawioną na drodze przez mieszkańca miasta, który chciał zaprotestować taranując przejazd, całe zdarzenie zostało nagrane i pokazane w TV https://www.youtube.com/watch?v=r7D2hLZFrxk
Pomnik powstał w 20 rocznicę tego wydarzenia, symbolizuje zwycięstwo chorwackich dążeń nad teoretycznie silniejszym jugosłowiańskim rządem federalnym - Zastava jest tutaj oczywiście Chorwacją.
#ciekawostki #chorwacja #osijek #zastava #jugoslawia
Pobierz Ikarus_260 - Pomnik w miejscowości Osijek w Chorwacji przedstawiający czerwoną Zastav...
źródło: comment_15944687712juZyjLEdRXQ35BMpf0Iu0.jpg
  • 26
Zastava nie była przypadkiem serbska?


@Stafford: Raczej jugosłowiańska. Czołg T-55 natomiast był radziecki, ale nie o tu tutaj chodzi.

że ten chorwat specjalnie dał sobie rozjechać tę brykę

No przecież widać, na filmie, że zrobił to celowo. Tutaj chodzi o symbolike, ta samochodzikowa "barykada" zmieciona przez czołg była symbolem początkowej słabości, bezsilności. Ostatecznie jednak naród Chorwacki zatriumfował, "Zastava rozjechała czołg". I nie wiem co ma do tego fakt, że każdy ma
@Stafford: Czyli gdyby zamiast Zastavy byłby to wyprodukowany na terenie Bośni Volkswagen Golf z Tvornica Automobila Sarajevo, to by już było dobrze, czy może koniecznie musiał to być wyprodukowany na terenie Chorwacji i powinien to być np. TAZ Neretva? xD
To była motoryzacja jugosłowiańska, nie "serbska", "bośniacka" itp. Tak samo, jak Zaporożec nie był samochodem ukraińskim, lecz sowieckim.
Poza tym to ogólnie widzę, ze na siłę starasz się narzucić swoją narrację
@Stafford: Wstawiłem ciekawy nietypowy pomnik.
Tak, Chorwaci wygrali tą wojne, wywalczyli niepodległość, a pomnik się do tego faktu odnosi - mam pisać, że przegrali?
Nie "bronię za wszelką cenę tego pomnika" tylko to ty jesteś strasznie oburzony, że zamieściłem ten wpis o neutralnym wydźwięku, dotyczący nietypowego pomnika, który jak widać spodobał się jak dotąd ponad 400 plusującym.