Wpis z mikrobloga

Pytanie do Mirków którzy mają status Juniora, Mida, Seniora, znaczy mają doświadczenie a dotychczas pracowali na UoP albo nawet UoD i udało im się znaleźć jakąś kolejną pracę w IT ale jak to teraz często bywa tam preferowaną formą współpracy jest B2B a przynajmniej tak wynika z ogłoszeń o pracę czy jakichś formularzy rekrutacyjnych. Zakładaliście DG tylko z tego powodu że nie wiem, jest to jakaś preferowana forma współpracy i gdyby nie to to mając na uwadze konkurencję pewnie nie dostalibyście pracy? Czyli specjalnie pod jakieś widzimisię pracodawcy. Pracowałem dla dwóch poprzednich firm w IT na UoD i nie było z tym żadnych problemów. Aktualnie wysłałem CV do 15 firm, z czego trzy odpowiedziały. Uważam B2B za bardzo poważną przeszkodę, ponieważ do mnie pracodawcy nie walą drzwiami i oknami i bardzo ciężko o pracę a jestem tylko Juniorem. Czyli co, założę DG a potem się okaże że jednak nie dostanę pracy albo ją stracę po jakimś niedługim czasie i co dalej? Mieliście jakieś złe doświadczenia z tego powodu? Ja w długi z powodu ZUS czy innych opłat nie chcę popadać. Więc jak to w końcu jest? Bo z tego co ja widzę to na tych portalach typu nofluffjobs czy justjoin.it a nawet na forach programistycznych to wszędzie tylko B2B, jakby inne formy współpracy jak UoP czy UoD nie istniały. Mam rozumieć że bez zakładania DG to nie ma u nas realnych szans na pracę?

#programista15k #pracbaza #pracait #b2b #uop
  • 19
@poison101: Ale to pewnie dopiero jak jest jasne że będziesz przyjęty. W poprzednich firmach nie było jednak wcale tak różowo choćby z terminowymi płatnościami, na ostatnie transze musiałem czekać ileś tam czasu, więc pewnie bez jakiejś większej kasy na start to słabo to widzę.
ciężko o pracę a jestem tylko Juniorem.


@daro1: ogólnie teraz ciężko o robotę jak jesteś Juniorem, ja teraz po 2 latach przechodzę na b2b, uważam to za lepsze po przekroczeniu pewnej kwoty którą się zarabia
@MilionoweMultikonto: Nie rozumiem. Jak masz na umowie o pracę 10K brutto to wychodzi jakieś 71% tego czyli nieco ponad 7100 zł, tak mi wychodzi kalkulatorem wynagrodzeń. Jakie ma znaczenie jeśli tyle samo zarabiałbyś na łapkę na B2B? To chyba problem dla pracodawcy. Pytanie czy to takie dobre dla pracownika?
@WujekMalysz11: Ja bym mógł przejść na B2B ale dopiero wtedy kiedy właśnie pracodawcy by się dobijali i nie byłoby problemu z nową pracą. Jako junior widzę że firmy się jednak odzywają. Ale to potworne ryzyko. Założysz działalność a tu jednak się okaże, że kontrakt nie dojdzie do skutku bo się rozmyślą i co? Od razu na dzień dobry zaraz po założeniu zlikwidujesz albo zawiesisz działalność?
Założysz działalność a tu jednak się okaże, że kontrakt nie dojdzie do skutku bo się rozmyślą i co?


@daro1: Jestem w takiej sytuacji, ale nie wiem czemu miałbym się tak bać, snuć złe scenariusze. Ze wszystkim tak asekuracyjnie do życia podchodzisz?
Od razu na dzień dobry zaraz po założeniu zlikwidujesz albo zawiesisz działalność?


@daro1: No tak też można robić, wydaje mi się że bardzo ale to bardzo się boisz ryzykować, podejmować decyzje, nie nad wszystkim można w życiu mieć kontrole i być perfekcjonista, troche luzu ;)
@daro1: w momencie zakładania firmy określasz datę rozpoczęcia działalności, czyli np 1 września, jeżeli firma się wycofa to Ty możesz spróbować znaleźć coś na szybko innego, albo zawiesić zamknąć działalność, raczej wielkich długów tutaj nie masz, ani kosztów, właśnie jestem w trakcie zakładania firmy, bo przechodzę na b2b, pracodawca to preferował, poza tym ja też nie żyję od miesiąca do miesiąca i mam na koncie odłożone trochę siana co mi pozwala
@BumboKlaat: Zakladajac ze takie kombinowanie z B2B nie zostanie uznane za stosunek pracy i nie rozbije sie o UoP to pewnie wszystko ok. Zakladam rowniez ze pracodawca jest uczciwy i nie wyroluje nikogo na B2B i nie ma problemow z platnosciami. Ja sie juz przekonalem ze to nie takie proste.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@daro1: przez pierwsze 6 miesięcy od rejestracji nie płaci się zusu

a działalności nie trzeba rejestrować dopóki dochód z działalności nie przekroczy 1300 zł w danym miesiącu

Nie zmienia to faktu że b2b dla juniora nie jest opłacalne, robisz tylko przysługę pracodawcy
@daro1: ja pracowałem w IT prawie 3 lata na uop zanim przeszedłem na B2B, nie chce Ci mówić co masz robić, ale uważam, że przejście na działalność faktycznie ma sens w momencie gdy już czujesz się na rynku nieco pewniej. Jeśli nie wchodzisz mocno w drugi próg podatkowy, to nie śpiesz się aż tak bardzo z tą decyzją i pamiętaj, że B2B to więcej kasy, ale poza tym jesteś w gorszej