Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
#budownictwo #budujzwykopem #budowadomu #budujzchaferem
Pewnie niektórzy pomyślą "znów to samo", ale mam naprawdę konkretną rozkimine. Na budowlance się nie znam, a muszę się zdecydować z czego będę budował. W projekcie mam porotherm, jednak jak tak jeżdżę po okolicy do zdecydowanie więcej osób buduje z betonu komórkowego. Moja wątpliwość dot. głównie zmian w projekcie. Czy jak zmienię na BK czy zmieniam też grubość ocieplenia, styropianu? Czy budował ktoś z porotherm i może napisać swoją mniej lub bardziej krytyczną opinie? W internecie jest masa wątków jednak z niektórych aż bije reklamą.
  • 21
  • Odpowiedz
@DorodnyTucznik: na porotherm idzie wełna na ściany, na beton komórkowy styropian. Generalnie nie ma jednego słusznego wyboru, popatrz na porównania i ogarnij w czym się odnajdujesz najlepiej, murarzom najbardziej pasuje suporek bo jest lekki i szybko się stawia, ale z kolei jest dosyć kruchy. Z kolei na porotherm chyba musisz mieć jakaś specjalna piankę, suporek kleisz po prostu klejem
  • Odpowiedz
@bb89: porotherm jest jeszcze bardziej kruchy, po za tym potrzebujesz specjalnej piły do cięcia albo chociaż dużego fleksa, więcej odpadu masz z porothermu niż betonu komórkowego bo zwyczajnie się sypie. Jeżeli będziesz chciał coś powiesić specjalny kołek tak jak do K-G. Wstawić gniazdko na prąd znowu drążenie. Na betonie komórkowym znacznie szybciej to ogarniesz. Beton komórkowy ma tą wadę iż, masz gorszą przenikalność cieplną niż porotherm ,tzn porotherm lepiej izoluje.
  • Odpowiedz
  • 0
@DorodnyTucznik dokładnie z pustaka z firmy Cerpol. Teraz kładę instalacje elektryczną i muszę ostro młotkiem walić żeby zrobić w tym dziurę. Jak będzie serio coś ciężkiego chciał wieszać to kotwa chemiczna i tyle.

Suporex to zwyczajny nadmuchany beton. Ma gorszą termoizolację, akustykę. Jedynie to fajnie się tym robi i jest mały odpad
  • Odpowiedz
@DorodnyTucznik: mam haupe z porothermu i nie mam żadnego problemu z wieszaniem czegokolwiek. Nie trzeba nic specjalnego, zwykłe kołki uniwersalne.
Z bloczków łatwiej sie muruje, więc to duży plus jeśli masz zamiar sam coś robić.
Majster jak mi robił to mówił, że minusem bloczków jest to, że bardziej chłoną wilgoć.
@Przemekcruz: o ile mi wiadomo to właśnie BK ma lepszą przenikalność cieplną.
  • Odpowiedz
@DorodnyTucznik przy 20 cm izolacji, izolacyjność BK, silki lub porothermu ma drugorzędne znaczenie.
Zwróć uwagę na cenę, właściwości użytkowe (czy wiertło Ci ucieknie podczas wiercenia, wiatr z gniazdek, Akustyka, łatwość obróbki danego materiału) i umiejętność ekipy w przy murowaniu z danego materiału.
  • Odpowiedz
@DorodnyTucznik: Sami SPECJALIŚCI widzę odpisują ( ͡° ͜ʖ ͡°) połowa komentarzy wyżej jest głupia, smialo można dać styropian na porotherm, wcale nie jest bardziej kruchy, jak budujesz dom to i tak nie musisz tam nic kuc i robić rowków na instalacje elektryczna bo kładziesz na i tynkujesz, obrazy itp normalnie na tym wieszasz nic się nie bój, faktycznie w środku są dziury dlatego są specjalne kołki
  • Odpowiedz
ystarczy podkuc spoinę pozioma miedzy warstwami pustaków i kabel puścić w jednej z komór owego pustaka


@dzazzio: tak właśnie robiłem przy długich przewodach. Przy krótkich też będę chyba musiał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
smialo można dać styropian na porotherm, wcale nie jest bardziej kruchy, jak budujesz dom to i tak nie musisz tam nic kuc i robić rowków na instalacje elektryczna bo kładziesz na i tynkujesz, obrazy itp normalnie na tym wieszasz nic się nie bój,


@HienaCmentarna87: Potwierdzam :) Mam pewne podejrzenie, że niektóre posty krytykujące porotherm piszą działy marketingowe firm sprzedających inne materiały budowlane...

W projekcie mam porotherm, jednak jak tak jeżdżę po okolicy do zdecydowanie więcej osób buduje z betonu
  • Odpowiedz
@HienaCmentarna87: @chafer:

nie musisz tam nic kuc i robić rowków na instalacje elektryczna bo kładziesz na i tynkujesz

o panie, tak się nie robi. Jak będzie za cienka warstwa tynku to nie będziesz musial używać wykrywacza kabli bo będziesz miał scieżki z kurzu
  • Odpowiedz