Wpis z mikrobloga

8 - 1 = 7
Tytuł: Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny światowej
Autor: Jaroslav Hašek
Gatunek: powieść antywojenna
★★★★

Słynna czeska antywojenna satyra. Główny bohater Jozef Szwejk to człowiek z urzędowym poświadczeniem swojego kretynizmu. Całą książkę zastanawiamy się czy dostał je słusznie bo czasem faktycznie wydaje się być pospolitym wioskowym głupkiem a czasem przebiegłym i sprytnym człowiekiem, który głupka tylko udaje.
Książka jest podzielona na trzy tomy (i kawałek czwartego, autor umarł w trakcie pisania). W pierwszym Szwejk w krótkich rozdziałach miota się od komisariatu do komisariatu, od więzienia do więzienia i od jednej komisji lekarskiej do drugiej a w końcu trafia na służbę do wojskowego kapelana. W każdym z tych miejsc autor kpi z absurdów, upadku obyczajów i pijaństwa panujących w kolejnych instytucjach CK Monarchii i często zaśmiewałem się do łez.
Następnie przychodzą dwa kolejne tomy pełne dłużyzn, nudy i dużo mniej śmieszne. Fabuła donikąd nie zmierza a słowotok Szwejka którym irytuje napotkanych bohaterów i który na początku ma swój urok zaczyna coraz bardziej wkurzać także czytelnika. W końcu zacząłem te jego kretyńskie anegdotki omijać bo nie widziałem sensu w ich czytaniu.
#bookmeter #ksiazki #czytajzwykopem
BrakPomysluNaNick - 8 - 1 = 7
Tytuł: Losy dobrego żołnierza Szwejka czasu wojny świa...

źródło: comment_15934743253cacWSdcd9D2wrAqdo6izb.jpg

Pobierz
  • 9
  • Odpowiedz