Wpis z mikrobloga

Wymieniałem już w moim laptopie Lenovo Thinkpad T60 ze 20 razy pastę na procka, bo się przegrzewał i mam dość. Testowałem już AG Silver, AG Extreme i po wymianie pasty po góra miesiącu znowu to samo. Albo system się zawiesza po ruchu myszą, znaczy touchpadem, albo sam się wyłączał. Zauważyłem że albo pasta się rozlewała na boki, albo nawet zasychała. Jaką pastę kupić do tego laptopa i ile jej nałożyć, żeby to chłodzenie było wreszcie jak należy? Czy zamiast past termoprzewodzących są jakieś alternatywy? Może zamiast tego nakleić jakąś taśmę co przewodzi ciepło? Bo pasta może się rozlać na boki.

#elektronika #laptopy #pasty #chlodzenieprocka
  • 30
  • Odpowiedz
@LubieSzaszylkiZLublina: A no są. Pasta AG Extreme ma 6W/mK, nakładałem właśnie na środek procka bardzo niewiele tej pasty a pewnie i tak za dużo. Całkiem możliwe że to jednak radiator nie odprowadza ciepła jak powinien.
  • Odpowiedz
ziarenko grochu na środek procka


@Damian333: w laptopie z C2D ( ͡° ͜ʖ ͡°) no na pewno, chyba całe CPU razem z podstawką, przecież rdzeń w tym ma poniżej cm^2.

@daro1: termopary wymieniłeś? Wiesza wie przy ruszaniu myszą czy używasz touchpada/trackpoita?
  • Odpowiedz
@wypokowy_expert: Używam touchpada, przy czym wiesza się używając Firefoxa, najczęściej na filmach na Youtube. To jest właśnie ciekawe, że przez jakiś czas, znaczy się do dwóch tygodni a było tak że i do miesiąca po wymianie pasty i użyciu AG Extreme niby wszystko było w porządku. Tak jakby ta pasta zasychała albo wylewała się a widziałem to już przed ponowną wymianą, jak tylko np. dużo mniej niż połowa powierzchni wymieniającej ciepło
  • Odpowiedz
@daro1: Po pierwsze wyczyść żeberka (radiator) z kurzu, po drugie upewnij się ze wiatrach chodzi, po trzecie sprawdź napięcie na procesorze jakie jest i jakie być powinno. Po czwarte laptop jest wiekowy (choć szanuje bo one są nie do #!$%@?) wiec kwestia pasty to to może nie być.

Jeżeli się dziwnie zacina (tzn mrozi się) to sprawdź profilaktycznie dysk pod katem bad sectorów.

Jak to zrobisz to pisz
  • Odpowiedz
przy czym wiesza się używając Firefoxa,


@daro1: też mam T60 jednak się nie zawiesza ale jest bardzo ciepły. To już dosyć stara konstrukcja mobilna i o ile E8400 w komputerze, da radę to te procesory już nie bardzo. Dołóż sobie SSD, trochę powinien podnieść wydajność, laptop dalej będzie ciepły. Jakiego Windowsa na nim masz?
  • Odpowiedz
@LubieSzaszylkiZLublina: To nie ma większego znaczenia. Początkowo, ten program był pisany dla starszych modeli. Obsługuje między innymi: T22, T60, T61, T400... Pełniejsza lista. W T400 musiałem go używać, aby zwiększyć obroty wentylatora, bo domyślnie system doprowadzał do przegrzewania procesora i w efekcie do wyłączania laptopa. Zdarzało się to nawet zaraz po starcie Windows-a.

@daro1: jednak sprawdź TPFanControl (linka już dawałem).
  • Odpowiedz
@daro1: Co do T60, ten typ tak ma xD Jak poszukasz dokładnie to można znaleźć chłodzenie od bodajże W510, ale zależy od numeru "maszyny" np. ja mam 8744HDG i do tego mało co pasuje xD
  • Odpowiedz