Wpis z mikrobloga

Ma ktoś może jakiś sprawdzony przepis na Barley wine ? W internecie nic ciekawego nie znalazłem. Jeśli robiliście Barley wine wysladzaliscie całkowicie słód i wygotowywaliscie do określonego blg czy spuszczaliście tylko brzeczkę przednia, a z pozostałości cukrów w mlòcie jakieś inne piwo? Nigdy nie robiłem jeszcze tak mocnego, i wymagającego długiego czasu leżakowania piwa, to słabo byłoby schrzanic ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#piwowarstwo #piwo #craftbeer
  • 7
@MeowsAndStuff: Barleya nie robiłem, ale robiłem RISa (Albo Porter Imperialny - nie pamiętam) 23Blg. Odebrałem brzeczkę przednią, ale z podwójnym zalaniem (zacierane na 2 garnki), wyszło tego jakieś 20 l, wygotowałem do 14 i siadło 2 miejsce na KPD :P A z Wysładzania poszła black IPA, ale była niepijalna :D

Pamiętaj, że gorąca brzeczka ma wyższe Blg niż wskaźnik pokazuje, u mnie aż o 3 stopnie.
@MeowsAndStuff: Robiłem z podziałem na brzeczkę przednią (chyba było 10-12 kg słodu, więc nie musiałem wygotowywać), a z resztek poszło drugie piwo. Zasyp prosty, bo z tym blg nie warto dowalać jeszcze jakimiś karmelami. Jakoś tak d... ten styl mi nie urwał, wolę jednak RISy. Najbardziej bym się obawiał fermentacji: trzeba mieć dobrą gęstwę i mocno przypilnować początku fermentacji, żeby drożdże nie oszalały i nie wylazły z wiadra. Chyba tyle.
[edit]
@MeowsAndStuff Dobry barley wine to dobry słód. IMO bez Maris Otter nie podchodzić. Wiele przepisów opiera się na samym pale ale MO. Smaki karmelowe i toffi uzyskuje się przez długie gotowanie (reakcja maillarda) 90-120 minut. Sam uwarzyłem BW w tamtym roku bazując na takim przepisie:
- 90% pale ale maris otter
- 3,8 % special b
- 3,8 % amber
- 2,6 % karapils
Zacieranie: 66*C-67*C 60' 72*C - 15' 77-78*C 5
@Nemrod: Chyba narazie też skuszę się na coś lżejszego, bo w wakacje przydadzą mi się wiadra na wina.
@rod3nt: Oh, więc jednak chyba wstrzymam się narazie z barley wine i zacznę od Imperial Stouta, a gdy poczuje się na siłach sprawdzę przepis @gieneq:
@gieneq: Czekam z ciekawością i trzymam kciuki :)
@MeowsAndStuff: Do ciemnych piw generalnie niby nie ma problemu z twardą wodą. Robiłem kiedyś eksperyment na APA i nikt nie był w stanie stwierdzić, które jest które (i lepsze). Natomiast ja miałem niemal audiofilskie wrażenie, że na zmiękczonej wodzie był słodszy aromat chmielu i lepsza piana.