Wpis z mikrobloga

Cześć !

Na jesień mają w mojej miejscowości podłączać światłowód. Jako, że do tej pory polegałem tylko na internecie radiowym,a jeśli chodzi o światłowody nie mam kompletnie żadnego doświadczenia to mam kilka pytań. Jestem obecnie w sieci PLUS z internetem limitowanym 60 GB/mies.

1) Czy światłowód należy do jakiegoś operatora ? Mam na myśli czy ten, który u mnie będzie należy np. do plusa, czy mogę korzystać z usług np. orange lub innego operatora poprzez ten światłowód ? A może generuje to jakieś dodatkowe opłaty ?

2) Czy w ofertach światłowodowych jest limit danych jakie można pobrać, po czym następuje ograniczenie prędkości?

3) Czy prędkość jest stała czy np. z powodu, że mieszkam na wsi może się to wiązać z utratami prędkości i utratami danych pakietowych ? Czy światłowód w plusie nie jest obciążony co skutkuje spowolnieniem deklarowanej prędkości ? Jeśli zużywa się duże ilości danych Plus może ograniczyć prędkość światłowodu dla takiego użytkownika, czy można korzystać do woli ?

4) Czy mogę zmienić ofertę w plusie z internetu radiowego na światłowód bez żadnych kar za zmianę umowy ? Wcześniej wybrałem 60 GB/mies z teoretycznie nielimitowaną prędkością po przekroczeniu, jednak w praktyce wygląda to tak, że gdy wykorzystanie internetu wyniosło 180 GB plus ograniczył prędkość tak bardzo, że niemożliwością jest korzystanie z WiFi - nawet google się nie ładuje.

5) Czy jeśli mam w Plusie 3 telefony, telewizję (cyfrowy polsat) i internet to po zsumowaniu (SmartDOM) za światłowód 1 GB/s za 100 zł, zapłacę 80 zł ?

6) Która oferta z plusa jest najbardziej opłacalna ? 60 zł - do 150 Mb/s , 80 zł - do 500 Mb/s, 100 zł - 1 GB ?

7) Lepiej korzystać z oferty Plusa, czyli sieci, w której mam już kilka urządzeń i umów czy szukać gdzie indziej np. u lokalnych dostawców ? Kto zaoferuje lepsze prędkości i warunki ? Jak wygląda światłowód w Plusie ?

8) Ile kosztuje podłączenie kabla światłowodowego ? Trzeba kupić do tego jakiś specjalny router czy jest on już w gratisie w umowie w plusie ? A może jakaś antena jest wymagana ? Obecnie mam ZTE MF283V.

@Specjalista_Cyfrowy_Polsat @Specjalista_Plus

#internet #technologia #technologie #swiatlowody #swiatlowod #siecikomorkowe #sieci #operatorzykomorkowi #plus #plus #cyfrowypolsat
  • 8
  • Odpowiedz
@Deffyx: na te pytania nikt ci nie odpowie.

Skąd mam wiedzieć kto kładzie ten światłowód? Może to być Orange, netia, czy inny lokalny dostawca i to z nim się kontaktuj.

O limicie danych na takim łączu nie słyszałem nigdy
  • Odpowiedz
1) Czy światłowód należy do jakiegoś operatora ? Mam na myśli czy ten, który u mnie będzie należy np. do plusa, czy mogę korzystać z usług np. orange lub innego operatora poprzez ten światłowód ? A może generuje to jakieś dodatkowe opłaty ?


To zależy, czasem tak czasem musi "właściciel szkła" wpuszczać innego operatora

2) Czy w ofertach światłowodowych jest limit danych jakie można pobrać, po czym następuje ograniczenie prędkości?


Raczej nikt
  • Odpowiedz
@Deffyx: i tak i nie

Czasem kładzie firma x i udostępnia to operatorom, czasem to operator kładzie, różnie to jest.

Ja mam w bloku orange i netię na światłowodzie i każdy ma swój, a do tego jeszcze upc w piwnicy ma swój światłowód i dalej idzie koncentrykiem.
  • Odpowiedz
Czy światłowód należy do jakiegoś operatora ?


@Deffyx: zwykle tak. I gdybyśmy mówili o łączu punkt-punkt, byłaby możliwość dzierżawy samego włókna od jednego operatora by świadczyć usługi innego operatora. Ale to są rozwiązania stosowane w biznesie. Ty do domu będziesz miał zapewne klasycznego GPONa, gdzie jednym włóknem światłowodowym jest podłącznych iluś (teoretycznie do 128) abonentów. I fizycznie nie ma takiej możliwości, by właściciel sieci udostępnił włókno dla Ciebie dla innego operatora,
  • Odpowiedz