Wpis z mikrobloga

Mirki z #fotowoltaika jak rozwiązujecie sprawę p.poż dla instalacji o mocy przekraczającej 6,5kW?
Przepisy są mało precyzyjne, na dzień dzisiejszy (chyba) dotyczy to budynków o kubaturze większej niż 1000m3, dużo było już dyskusji na ten temat ale nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wykonywał może ktoś projekt budowlany lub techniczny w uzgodnieniu z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń p.poż?
  • 21
@Mirkomil: jestem tego samego zdania ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale pózniej firma ubezpieczeniowa będzie miała pretekst do niewypłacenia odszkodowania, bo obecnie jest obowiązek powiadomienia PSP o instalacjach powyżej 6.5kW
@Mirkomil: widzę ze nieraz rzeczoznawcy wymagają oddzielnych wyłączników DC albo możliwości odłączania napięcia przy samych panelach, ogólnie ciężki temat ( ͡° ͜ʖ ͡°) muszę się chyba skontaktować z nimi jakie mają wymagania żeby później podbili papiery.
Obecnie chyba na domach jednorodzinnych nikt się tym nie przejmuje?
@Mirkomil: stosujesz w instalacjach dodatkowe wyłączniki mimo wyłącznika w falowniku? Ciekawe czy wystarczy im projekt techniczny a może będą chcieli budowlany mimo wymogu dla mocy 50kw, jak coś ustalę to dam znać
@luksz1886 po stronie DC nie stosuje właśnie, żaden problem dołożyć, nie wiem co to ma wnieść ale jak każą to będę robił.

Odłączyć napięcie przy modułach to tylko mikrofalowniki
@luksz1886: Zmiany w prawie

Zgodnie z Ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 poz. 471) od 19.09.2020 nowe brzmienie otrzymuje Art. 29, a wraz z nim:

„4. Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia […] wykonywanie robót budowlanych polegających na:

3) instalowaniu:

c) pomp ciepła, wolno stojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie
A na stacji diagnostycznej sa strefy wybuchowe ze musisz? Ja musialem wyl. p.poz. dodac i rozlaczniki toru DC plus falownik z safe DC (zrobilem na SolarEdge)