Wpis z mikrobloga

119 - 2 = 117

Tytuł: Gniazdo światów
Autor: Marek S. Huberath
Gatunek: fantastyka
★★★★★★★★

Główna akcja książki dzieje się w świecie podzielonym na cztery krainy w których istnieje ścisły podział kastowy w zależności od koloru włosów. Każdy człowiek jest zobowiązany do zmiany krainy w której mieszka co 35 lat, a hierarchia kast różni się pomiędzy krainami, więc będąc uprzywilejowanym w jednej można spaść na samo dno drabiny społecznej w drugiej. Bohaterem książki jest Gavein Thrazz, który po ukończeniu 35 lat wraz z żoną trafia do Davabel, a po jego przybyciu zaczynają występować dziwne zjawiska.

Nie jestem wielkim fanem fantastyki, ale pozycja zrobiła na mnie spore wrażenie. Początek to czysta akcja, gdzie ze strzępków informacji budujemy świat i gdy wydaje nam się, że zaczynamy go już rozumieć następuje całkowity zwrot akcji.

Bardzo przekonujące były opisy technologii i to pewnie dzięki wykształceniu autora, który jest doktorem habilitowanym z fizyki. Nie raz autor zaskakuje czytelnika i przebija czwartą ścianę.

Polecam.


Tytuł: Stary człowiek i morze
Autor: Ernest Hemingway
Gatunek: nowela
★★★

Człowieka można zniszczyć, ale nie pokonać.


Pewien stary rybak przez 84 dni wraca z połowów z pustymi rękami. Postanawia więc kolejnym razem wyruszyć w ocean znacznie dalej niż zwykle.

Przeczytałem tylko, żeby odhaczyć najbardziej znane książki Hemingwaya. Kompletnie nie rozumiem fenomenu książki. Jest nudna jak flaki z olejem i straszliwie przewidywalna. Może świetnie się dzięki temu nadaje jako lektura szkolna, na bazie której pisze się tony charakterystyk postaci, rozprawek itp., ale jako książka czytana dla przyjemności kompletnie mi nie podeszła.

Odradzam.

#bookmeter
Dziadekmietek - 119 - 2 = 117

Tytuł: Gniazdo światów
Autor: Marek S. Huberath
Ga...

źródło: comment_1591964461b5B2r15EhYrKpR4KsyCWdj.jpg

Pobierz
  • 6