Wpis z mikrobloga

https://www.facebook.com/niskieskladki/posts/1114782745575097

Dziś Dzień Wolności Podatkowej, czyli symboliczny moment, gdy przestajemy pracować na państwo, a zaczynamy na siebie.

Z tej okazji cytat Roberta Gwiazdowskiego, polskiego prawnika i doktora habilitowanego nauk prawnych oraz eksperta w dziedzinie podatków w Centrum im. Adama Smitha:

Chłop pańszczyźniany pracował więc dla pana feudalnego na początku XVI wieku 52 dni w roku, a później 104 dni. I to był feudalny wyzysk.

My na początku XXI wieku pracujemy dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej 164 dni. I to jest sprawiedliwość społeczna.


#cytatyns #tasroda #niskieskladki #gospodarka #ekonomia #wolnyrynek #wybory #korwin #gwiazdowski #polskafairplay
Pobierz
źródło: comment_1591779391VxWo64MDN2ExXT0IXudB37.jpg
  • 23
@To_ja_moze_pozamiatam:
Tak byłem,
I ty serio poważny jesteś?
Pominę czy pieniędza sa wydawane odpowiednio ale nie mów że nie masz bezpłatnych:
- edukacji, na każdym poziomie
- NFZ
- emerytur
- wszelkie socjale od zasiłków, dotacji na biznes po 500+
- infrastruktury
- dotacji na rzeczy które nie przynoszą zysku ale mają inny cel
- policji, wojska, straży (wszelkiej)
- wszystkich publicznych rzeczy
Sam jestem za ograniczeń tych rzeczy (No i
@Damiano_1999: Wszystko co wymieniłeś kuleje i jest niedofinansowane. O jakości nie wspominam.
Sociale i zasiłki- oddawanie tego co zostało zabrane w podatkach (nie tylko dochodowym)- super interes.
Tobie się wydaje, że jesteśmy w lepszej sytuacji bo z batem nikt nie stoi i (już) siłą nie ciągnie do wojska i internet jest. Pańszczyzna jest zwyczajnie ukryta i nie rzuca się w oczy.
@Damiano_1999: Zupełnie nie. Zasada na jakiej powstali chłopi panowie to zasada "my Wam dajemy żywność i utrzymanie, Wy nam dajecie obronę przed ewentualnym wrogiem". Oczywiście szlachta z czasem zaczęła uciekać przed służbą wojskową, ale jak najbardziej to był system wymienny.
nic od Pana nie dostał


@Damiano_1999:
Szlachta zapewniała także wątpliwej jakości sądownictwo, ochronę przed najazdami, administrację i takie inne duperele.
Oczywiście wtedy jak i teraz jest grupa, która nie ma ochoty bawić się w tą zabawę, ale zabawa polega na tym, że "wszyscy gramy w kosza, bo tak powiedział pan od wuefu". I koniec.
@To_ja_moze_pozamiatam: no dobra wszystko kulej, w porównaniu do Niemiec, bo już porównując to np. z Ukrainą to już tylko kuśtyka a porównując sytuację dzisiejszego robotnika/rolnika z sytuacją tej grupy społecznej w feudalnej Polsce, trzeba zrozumieć, że żyli oni po 50 lat i zdychali w znoju, pocie, głodzie albo batem gonieni na jakiejś bitce o kawałek lasu a ty tu nam wszystkim tlumaczysz rozumiem że było im lepiej bo szkolnictwo i opieka
@T1001: Ja #!$%@? ale popłynąłeś. Ja nie mówię, że miał lepiej to raz. A dwa wymieniłeś dokładnie to, co wyszydziłem w poprzednim poście- zauważasz, że teraz jest lepiej bo rozwinęła się technika i nauka i świat poszedł do przodu. Jak to się ma do tematu podatków i pańszczyzny to nie wiem.
Przeczytaj jeszcze raz cytat Gwiazdowskiego to wrócisz na tory dyskusji.
Byłeś ostatnio u lekarza specjalisty jakiegoś?


@To_ja_moze_pozamiatam: rok temu byłem u lekarza z dzieciakiem z potencjalnie śmiertelną chorobą (w tym wieku) i którą wyleczyliśmy w tydzień. Gdyby tego szpitala nie było to pewnie już niemiałbym dzieciaka, więc jak najbardziej mój los jest tysiąc razy lepszy niż takiego chłopa pańszczyźnianego, któremu do pełnoletności dożywało mniej niż 20% dzieci.
@Tumurochir: dni pracujących jest w roku 250. Podatki jako procent PKB to ~35%. Jego własny instytut dzień wolności podatkowej podaje w czerwcu. Więc jak mu wyszło obciążenie podatkowe 164/250 ~65%?
Czy też wliczył święta i weekendy jako dni pracy, bo wie że kieruje przekaz do debili, którzy uwierzą we wszystko?
@Tumurochir: chłop co najwyżej dostał #!$%@?, a jego żona i córka fuckface i anal bez gumy. Zajebiście było za pańszczyźny. Jakoś wolę #!$%@?ć na to państwo z dykty i dostać gówno emeryture, a jak mi się coś stanie to rentę, albo pójść na L4, a nie budzić się w nocy z nadzieją że Pan mi łba nie odciął.
Więc jak mu wyszło obciążenie podatkowe 164/250 ~65%?

Czy też wliczył święta i weekendy jako dni pracy, bo wie że kieruje przekaz do debili, którzy uwierzą we wszystko?


@Fan_Morawieckiego: @Fan_Morawieckiego: Oni to liczą dla umowy o pracę, gdzie na dzień dobry państwo zabiera ok. 40% (PIT + ZUS), dolicz do tego VAT, akcyzę, opłatę paliwową to już masz 65% kwoty brutto-brutto.
Takich drobiazgów jak podatek Belki, od nieruchomości czy deszczówki
Pro Tip: bez państwa też byś ją wyleczył.


@To_ja_moze_pozamiatam: Ty chyba nie wiesz ile co kosztuje, ani jak wygląda w praktyce. Tygodniowy pobyt w szpitalu prywatnym to 15-20k pln. Najprostszy poród to koszt 15-20k PLN (w przypadku komplikacji koszty rosną i nie ma górnej granicy).
Wg FOR przeciętny mieszkaniec Polski na służbę zdrowia wydaje 2729 pln rocznie.

Zadanie dla Ciebie: ile czasu przeciętny mieszkaniec Polski będzie spłacał te 30-40k pln które