Wpis z mikrobloga

wygladaja na spelniajace warunki techniczne szerokosci i wysokosci biegu, ale jakos tak cos tu nie gra :P


@Fang: ni #!$%@? nie spełnia.

Co nie zmienia faktu że taka drabina nie musi być ok
W nim jest zapis, że schody projektowane nie mogą być węższe niż 80cm w budownictwie jednorodzinnym a ich projektowanie powinno się opierać na wzorze 2H+S=60/65, gdzie:


@MrFen: o ile dobrze pamiętam to jest jedynie wytyczna odnośnie tego czy schody mają być wygodne. Z tego co pamiętam to regulowane są wysokość schodka (max 19cm) oraz minimalna głębokość (bodaj 25cm). Jutro to sprawdzę bo mogę się mylić, ale wiele razy nie stosowałem się
A No i jak goście przychodzą to bym się zabezpieczył jakimś cyrografem o nie roszczenie praw do odszkodowania ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@dzazzio: Do ubezpieczenia domu/mieszkania można zwykle dokupić za parę złotych OC ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dobra nie chce mi sie dalej ciagnac tego tematu.

Biorac pod uwage otwor drzwiowy, nadproze i umieszczenie wentylacji - wysokosc pomieszczenia to okolo 2,58m
2,58/12 stopni = ponad 21 cm wysokosci pomiedzy stopniami
biorac pod uwage szerokosc gniazdek - bieg ma jakies 20cm glebokosci
rozstaw trałek >12cm, oj oj
brak listwy maskujacej schody/strop
otwor drzwiowy wyszpachlowany od srodka, do kucia
pas stropowy "w oczekiwaniu na pekniecie podluzne"
srednica otworu wentylacji to 10
@Fang poza tym przepisem jest jeszcze przepis o maksymalnej wysokości stopni schodów wewnętrznych, która dla domów jednorodzinnych wynosi 19cm. Czyli tak jak napisałeś przy h=19 szerokość stopni musi wynosić od 22 do 27cm. Przy czym jest tu mowa o szerokości użytkowej stopnia. Schody opa mają jakieś 21cm wysokości i pewnie z 10-12 cm szerokości. Ponadto powinny mieć minimum 80cm szerokości biegu. Ze zdjęcia OPa wyglądają raczej na 50-60. Inne przepisy nazywają takie
@matikanka: Zapytaj jeszcze kierownika, jak on sobie wyobraża życie z tymi gniazdkami, tuż przy podstawie schodów? Nie dość, że schody strome, to na dole czekać może jeszcze pułapka w postaci kilku powpinanych kabelków.
@matikanka: Wewnetrzna strona otworu drzwiowego powinna pozostać nie szpachlowana, bo laczysz oscieznice z murem. Szpachla nie jest elementem ktory zapewnia prawidlowe zamontowanie oscieznicy ze wzgledu na ryzyko oderwania się od sciany. Niektorzy inspektorzy nadzoru kazaliby skuwać :) Ale to tak tylko szukam do czego sie przyczepić ( ͡° ͜ʖ ͡°) nie bierz do siebie.
@peetee: @Fang: coś w tym jest, że są to wytyczne do tego aby schody były wygodne ale jeżeli to są schody międzykondygnacyjne, a ktoś się na nich zabije, przez co możecie stanąć przed sądem to ciężko się będzie wybronić "nie miały być wygodne".

@matikanka: tak jak mówię, to są przepisy polskiego prawa budowlanego, jak jest w Norwegii to nie wiem. A sam kierownik budowy, jeżeli jest zaprzyjaźniony lub w
@MrFen: ja tam tylko robie swoją robotę. Tutaj jest tak ze jak juz jest blok wykonczony i gotowy do oddania to przychodzi niezalezny ekspert i wszystko sprawdza a jak cos jest nie tak jak powinno to wykleja tasiemkami i sie wraca na poprawki ;)
@Fang: jeżeli takich schodów nie ma na projekcie to do czasu odbioru nie powinno ich być też w budynku. Gdyby ktoś skontrolował te schody to na pewno były by one przeznaczone do rozbiórki.
Jeżeli ktoś wstawił je sobie na krzywa twarz to przynajmniej projektant będzie czysty w sądzie ( ʖ̯)
@MrFen: raczej tez nie sa tam wstawione od tak. Schody wstawia jedna firma i w innych mieszkaniach sa one normalne. Mnie sie wydaje ze to jakis blad projektanta albo po prostu jest jakies ustepstwo ze wzgledu na to ze na te antresole mozna wejsc tez z poziomu strychu - a na strych prowadza schody z klatki schodowej i winda.