Wpis z mikrobloga

#anonimowemirkowyznania
Skąd bierze się na wykopie popularność opinii, jakoby 30% z matury podstawowej z matematyki było poziomem ameby i wystarczyła do tego tylko karta wzorów?
Mam wrażenie, że osoby tak twierdzące
1) są z klas o profilu matematycznym
2) zdawały starsze, łatwiejsze matury
Karta wzorów jest dużym ułatwieniem, ale do tego trzeba i tak posiadać pewną wiedzę matematyczną, która z czasem wyparowuje z głowy. Słyszałem nawet wykładowcę uniwersyteckiego, który przyznał się, że zesrałby się, a nie napisał dzisiejszą maturę z matematyki.
Wprawdzie można tę wiedzę opanować, tylko że to wymaga realnego wysiłku, który zwykle będzie tylko marnotrawstwem czasu. To nie jest poziom ameby.
Rozumiem, jak ktoś wyśmiewa ludzi, dla których problemem są zwykłe rachunki, kolejność wykonywania działań, dodawanie ułamków czy liczenie średniej. Ale co przeciętnego absolwenta szkoły średniej obchodzi jakaś trygonometria?
Jeśli uważacie tak zaawansowaną matematykę jako wyznacznik wykształcenia człowieka, dlaczego nie postulujecie wprowadzenia obowiązkowych matur z języka francuskiego i łacińskiego? Znajomość języków też rozwija umysł, opóźnia starzenie mózgu i przy okazji daje wymierne korzyści, zwiększając możliwości komunikacyjne oraz dostęp do dóbr kulturowych w oryginalnym kontekście. A może uważacie, że człowiekowi wystarczy język angielski? To dlaczego nie zastosujecie tej logiki do matematyki?

#matura #licbaza

Kliknij tutaj, aby odpowiedzieć w tym wątku anonimowo
Kliknij tutaj, aby wysłać OPowi anonimową wiadomość prywatną
ID: #5edad23d812485f6842b9b95
Post dodany za pomocą skryptu AnonimoweMirkoWyznania ( https://mirkowyznania.eu ) Zaakceptował: sokytsinolop
Przekaż darowiznę

[=====================================...] 94% (220zł/235zł)
  • 108
@AnonimoweMirkoWyznania: Matura nie jest obowiązkowa i nie każdy musi ją mieć. Zdanie podstawy na 30 procent to na prawdę nie jest jakiś wyczyn. Nie wyobrażam sobie osoby która tytułuje się wyższym wykształceniem nawet humanistycznym, a nie potrafiła zdać podstawowej matmy.
@AnonimoweMirkoWyznania:

Mature zdawałem grubo ponad 10 lat temu. Odpaliłem sobie maturę z zeszłego roku:
https://szaloneliczby.pl/matura-podstawowa-matematyka-maj-2019-odpowiedzi/
i kartę wzorów matematycznych.

W ciągu 20 minut, siedząc w wannie (bez żadnej kartki czy długopisu) rozwiązałem prawidłowo 9 z 11 pytań. Przejrzałem resztę pytań i widzę że cały test zawiera 25 pytań testowych jednokrotnego wyboru. Wystarczy odpowiedzieć na 15 żeby miec 30% z matury podstawowej...

Słyszałem nawet wykładowcę uniwersyteckiego, który przyznał się, że zesrałby się,
@AnonimoweMirkoWyznania może źle się jej uczysz? A może się przeuczasz? I dlatego wydaję Ci się trudna? Spróbuj wziąć arkusz wziąć książki. Albo matemaksa i rozwiązać każde zadanie z tym kursem. Wtedy zobaczysz że na każdy typ zadania jest x sposób na rozwiązanie. Generalnie w sumie wszystkie przedmioty ściśle na poziomie matury tak wyglądają. Masz dział np z chemii z atomu i masz 20 typów zadań jakie mogą Ci z tego zadać. Ty
@AnonimoweMirkoWyznania: byłem w liceum noga i debil z matmy, ostatnie kilka miesięcy się przyłożyłem i podstawę napisałem na ponad 80%, oczywiście profil klasy dziennikarski, a nie żaden matfiz. Można, podstawowa matura z matmy nie jest wcale trudna. Trudniejsze zadania mieliśmy na przestrzeni roku, a nie na tym egzaminie.
2) zdawały starsze, łatwiejsze matury


@AnonimoweMirkoWyznania:

Jesteś pewien tego, co napisałeś w drugim punkcie?

Zdawałem maturę w xxxx czasu temu. Tak dawno, że żadnego z tych zadań z 1994 nie zrobię w poprawny sposób od ręki, bez wspomagania się wzorami i teorią - bo nie pamiętam po prostu wzorów i metod. Może dam radę z 1, 2 i 5, ale matematyk, ktory będzie oceniał sposób zapisu i przeprowadzenia rozwiązania mnie od
kasztan00 - > 2) zdawały starsze, łatwiejsze matury

@AnonimoweMirkoWyznania: 

J...

źródło: comment_15914401572Fpp8f8QLtYTV8M1xin163.jpg

Pobierz
@kasztan00: dzięki za wstawienie tej matury z 2019. Ja pisałam jakieś 10 lat temu i chyba wtedy matma podstawowa to był jakiś żart. Ta z 2019 nadal jest zdawalna przez każdego ale rzeczywiście jest trudniejsza. Ale tez jest dość dobrze moim zdaniem napisana. Jest taka mocno na myślenie, wyobraźnię, nie na wzory czy liczenie niewygodnych równań
@AnonimoweMirkoWyznania: ponieważ podstawa z matmy w 90% to podstawianie liczb do wzorow i umiejetnosc ich czytania z karty wzorow. nawet nie trzeba znac zadnego na pamiec, masz wszystko na tacy. zreszta nawet z samych zamknietych da sie zdac podstawe, nie trzeba robic otwartych ale to sa free punkty bo zawsze jest trygonometria ktora jest wkuwana przez cale 3 lata i rachunek prawdopodobienstwa ktory zwyczajnie jest banalny.

z osob ktorych znalem i
Pan Ziemniak i Pan Gruszka: >Skąd bierze się na wykopie popularność opinii, jakoby 30% z matury podstawowej z matematyki było poziomem ameby i wystarczyła do tego tylko karta wzorów?

Za dzieciaka, podbudowany oceną celującą z matmy w gimbazie postanowiłem iść na profil mat-fiz do liceum. Okazało się że moje umiejętności w tym zakresie są raczej marne, i skończyłem liceum mając 2 z obu przedmiotów. Maturę podstawową z matmy zdałem na 94%.
OP: @polczlowiekpolwykopek

Wg mnie jeśli nie potrafisz ogarnąć na 30% podstawowych matur (z wszystkich przedmiotów, polaka też) to nie nadajesz się na studenta, sorry. Nie wszyscy muszą mieć magistra, chociaż w tych czasach tytuł i tak gówno znaczy, ale to inny temat

A według ludzi prawdziwie wykształconych ty nie powinieneś mieć nic do powiedzenia na temat tego, kto może iść na studia, a kto nie, skoro nie znasz języków prestiżowych, a
ludzie mają różne predyspozycje i nie ma sensu, aby wkuwali wiedzę niezgodną ze swoimi zainteresowaniami, którą i tak zapomną


@AnonimoweMirkoWyznania: no widzisz, dla mnie taką wiedzą był polak. Ale nie płaczę z powodu tego, że musiałam się uczyć czegoś co mi się nie przyda w życiu zawodowym, bo uważam że człowiek "chwalący" się maturą powinien mieć podstawowe wiadomości na temat ojczystego języka, książek itp. Tak samo jak powinien mieć minimum wiedzy