Wpis z mikrobloga

Cześć, mój kumpel robi projekt z baz danych i cytuje jego prośbe do wykopu o pomoc xD
"cała moja ocena zależy od tego #!$%@? diagramu, dalibyście rade rzucić okiem czy jest wykonany tak, żebym zdał? Prawdopodobne błędy mogą wystąpić w tabeli patient i doctor (3NF) i tabele medicine i prescription, gdzie mogą wystąpić błędy w re lacjach. Uprzedzjąc ataki, sql nie jest miłościa mojego życia, jest fajny i wale konia do niego ale ectsy sie nie zgadzają a pan doktor habilitowany od zer i jedynek nie pomaga saldu moich ects'ow i w pidzie ma mnie, mojego sqla, moj brak czasu i moje relacje xD"
Z góru dziekujemy za pomoc ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#programowanie #sql #oracle #polibuda
mirokrul - Cześć, mój kumpel robi projekt z baz danych i cytuje jego prośbe do wykopu...

źródło: comment_1590967605HnegeszZbRYR93Hy1Typ4W.jpg

Pobierz
  • 10
@mirokrul: lekarstwo może być opcjonalnie na wielu receptach (swoją drogą literówki prescription, expiration date), dane osobowe wrzucone do pacjenta a nie do encji danych osobowych (?). Zastanowiłbym się też nad opcjonalnością doktor>wizyta. No i pacjent>wizyta chyba źle zaznaczony związek identyfikujący (bo jest visit_id).
@mirokrul: Na pacjenta wystarczy jedna tabela z PK na PESEL - reszta się zmienia, a dane historyczne są istotne jedynie na receptach (nagłówek) i powinny być tam kopiowane. VISIT bym rozdzielił - umawianie się na godziny (brak pola) skoordynowane z planem pracy lekarza (pokój, data i godziny) to kawał logiki, a szczegóły wizyty i recepty (nie jedna na wizytę, bo wydrukowanej/wysłanej nie edytujesz) to już zwykły strumień eventów. Poza tym w
@plushy: Sam PESEL jest unikatowy. Rozumiem, że chodzi ci o to, że nie każdy ma pesel (obcokrajowcy) i nie zawsze można go przechowywać.
@mirokrul: Z tym peselem to źle będzie. Nie ma sensu blokować apki na Polskę i posługiwać się danymi osobowymi jako identyfikatorem (widoczne w linkach, anonimizacja...).
@mirokrul: koledze polecam sugerować się tym co robi FHIR.

Szczegóły:

- Jedna osoba może mieć więcej niż 1 nr telefonu
- Jedna osoba może mieć więcej niż 1 imię
- Jedna osoba może mieć więcej niż 1 nazwisko
- Jedna osoba może mieć więcej niż 1 adres
- Po jednej wizycie możesz otrzymać więcej niż 1 receptę
- Jeden lek może mieć więcej niż 1 poziom refundacji
- Jeden lek
@MQs PESEL jest unikatowy tylko teoretycznie, z powodu błędów w wydawaniu peseli zdarzają się duble, tak samo jak istnieją pesele że złą płcią, złą datą urodzenia i błędną sumą kontrolną. I dobrze bo gdyby były unikatowe to próba użycia ich jako pl by wywołała wojnę między zwolennikami kluczy naturalnych a zastępczych.
@plushy: Ta doczytałem, że to wcale nie były takie rzadkie przypadki, ale sądziłem, że skoro poszli w indywidualne rachunki podatkowe to zostało to skorygowane.