Wpis z mikrobloga

Wytworzyłem brzeczkę 12.5blg, fermentowało drożdżami s-33 przez 8 dni w temperaturze ok 19 stopni, już wiem że pierwsze dwa dni lepiej trochę niżej z temperaturą zejść. Po tej burzliwej wyszło mi 5blg, przelałem na cichą, bo po ok 10 dniach chcę jeszcze na zimno nachmielic.
Błędem było prawdopodobnie zbyt małe napowietrzenie brzeczki przed zadaniem drożdży.
W jaki sposób z tym teraz postąpić. Przed rozlewem po dodaniu cukru lekko rozmieszać czy trochę mocniej.
Zamiast 3g na butle dać 1.5g czy 2g by nie wyszły granaty?
Doradźcie Mirkowie ( ͡° ʖ̯ ͡°)

#piwowarstwo
  • 10
@ambro90: Błędem mogło być też po prostu za mało drożdży. Ale 5Blg to znowu nie tak strasznie, to daje jakieś 4-4,5%abv, więc dla s33 z tego co pamietam to tak docelowo. Dopóki trzyma stałe 5Blg przez parę dni cichej, to większe ryzyko granatów przy udziale Grety ;)
@ambro90: Mnie ostatnio S33 też odfermentowały do 5blg.. z 9blg.
I to był finał, nie jest przegazowane.
Takie miało być, zacierane na słodko żeby zachować treściwość przy małym woltażu %.
@ambro90: Zależy, jak zacierałeś, te drożdże słabo odfermentowują, sprawdź za kilka dni, czy Blg nie spada, jak nie - butelkuj. Przejmuj się lepiej, żeby bananów w butelce nie dały. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@rod3nt mam teraz w femrentorze z kranem, więc zrobię roztwór i strzykawką do butelki przed rozlewem zapodam ten cukier w płynie, by nie przelewać 2 razy, bo trochę się obawiam, że coś napsuje przy tym
@ambro90: wlej roztwór lepiej do fermentora, zamieszaj - ale nie napowietrzaj. Roztwór na przegotowanej wodzie oczywiście. Strzykawka do każdej butelki to proszenie się o kłopoty trochę ( ͡° ͜ʖ ͡°) no i jak wlejesz do fermentora to mniej zabawy.

Ja pamiętam, że jak już złapałem o co w tym chodzi to eksperymentowałem, na końcu nawet oddzielałem trochę brzeczki przedniej do sterylnego słoika, żeby zadać wraz z dodatkowymi