Wpis z mikrobloga

jak tworzycie projekt programistyczny? Na własne potrzeby chcę napisać skrypt w #python współpracujący z skryptami #bash na #rasberrypi

Brakuje mi narzędzi aby szczątkowy, niepokudłany pomysł w systematyczny sposób opisać, zaplanować i zintegrować.

To co planuję:
-parę skryptów bash typu czytanie i zapisywanie temp, monitowanie połączenia z siecią, sprawdzanie update itd.
-jeden skrypt python jaki będzie zajmował się raportowanie, wysyłaniem e-mail'i, monitorowaniem powyższych skryptów (ich stanu i działania)
-skrypty bash jak i python powinny być napisane na zasadzie get i trap (udzielać informacji na żądanie ale też informować o zdarzeniach jeżeli nastąpią jakieś warunki)

Jak radzicie sobie takimi problemami? Po prostu notepad++ i od razu piszecie wszystko? najpierw projektujecie fronend/backend? Od ogółu do szczegółu, na odwrót? Najpierw elementy a potem integracja czy najpierw integracja a potem elementy? UML Wam pomaga?

#programowanie #programista15k #programista #algorytmy #projekt
  • 8
  • Odpowiedz
nie ma sensu bo nic nie zrobisz finalnie


@sokytsinolop: też tak myślałem, nawet już napisałem te skrypty bash ale gdy zaczynam temat integracji na muszę poprawiać każdy z nich, po 2 dniach nagle do mnie dochodzi, że to nie da się tego tak zrealizować bo 2 dni temu nie przemyślałem jakiegoś szczegółu.
  • Odpowiedz
@aHmuX: rozpisać sobie to na kartce w punktach co ma co robić i zacząć pisać. tak jak mireczek wyżej napisał, samemu to nie ma co się jakoś rozdrabniać przy takiej pracy. mały plan i robić wg niego, a jak coś wyjdzie w praniu że się zmienił koncept to zanotować najwyżej nowy koncept i dalej klepać kod
  • Odpowiedz
@aHmuX: otwierasz notepad i programujesz, bo jak to robisz sam to nie masz wyjścia, projekt i tak będziesz wielokrotnie poprawiał, a jak ktoś inny go zobaczy to zapyta wielokrotnie "dlaczego tak to zrobiłeś, skoro można tak"
planowanie w takim przypadku imo nie ma sensu bo nic nie zrobisz finalnie

@aHmuX: poprawiłem, bo coś mi ucięło część wiadomości
  • Odpowiedz
@aHmuX:

- Postaraj się rozbić ten duży system jaki chcesz napisać na małe komponenty i pisać te komponenty tak żeby były na tyle niezależne od siebie żeby można ich też było użyć w innych projektach - np. skrypt w Pythonie do wysyłania e-maili może przyjmować kilka parametrów typu --to, --subject etc. i dzięki temu być re-używalny. Jak będziesz pisał dużo różnych rzeczy to po jakimś czasie będziesz mieć dużo takich snippetów i nie będziesz wszystkiego od nowa pisał tylko kopiował z wcześniej napisanych programów.

- Zobacz jak działają inne programy które robią to co ty chcesz robić, np. do wysyłania e-maili takie jak np. mail + sendmail dostępne też na Raspbian i zobacz jakie feature mógłbyś też zaimplementować u siebie albo nawet użyj tych programów zamiast pisać od nowa jeśli uznasz że na teraz bardziej ci się to opłaca - nie chcesz się czegoś dogłębnie uczyć, nie masz teraz czasu albo wiesz że nie zrobisz tego lepiej niż jest to w robione w programie rozwijanym od 20
  • Odpowiedz
@aHmuX: aha, jakiś plan przed napisaniem pierwszej linii oczywiście musisz mieć, ja tam wolę na kompie wszystko mieć i używam org-mode w Emacsie. Ja zaczynam od big picture czyli tego co ma funkcjonalnie robić program i potem szczegóły techniczne.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
e-mail'i

@aHmuX: e-maili. Apostrof niepotrzebny.

A co do pytania, to ja za dużo sam nie piszę bo nie mam czasu, ale jak już to po prostu siadam do klawiatury i programuje. Kiedyś próbowałem najpiere wszystko zaplanować, to nie skończyłem nawet planu i pomysł porzuciłem :P
  • Odpowiedz