Wpis z mikrobloga

Moc procesu – rola w procesach autonomii - Dominik Dudek CPWI#05

System autonomiczny może funkcjonować tak długo, jak długo w tworzywie systemu utrzymuje się określona koncentracja energii. Dzięki Marianowi Mazurowi możemy zrozumieć ten proces.

Procesy sterownicze w systemie autonomicznym łączą się z przetwarzaniem energii, przy czym wyróżnić możemy dwa jej rodzaje: energię sterowniczą oraz energię wykonawczą. Procesy informacyjne i energia sterownicza decydują o tym, jakiego rodzaju reakcje będzie wykonywać system, zaś energia wykonawcza decyduje o sile (natężeniu) tych reakcji.

Możliwość pobierania lub wydawania energii jest indywidualna dla każdego człowieka lub procesu społecznego. Jaką częścią tej energii możemy przeznaczyć na realizację swoich celów, a jaką część musimy zużyć na podtrzymanie ciągłości procesu? Co się stanie jeśli zabraknie nam energii na podtrzymanie procesu sterowania społecznego?

Gdy rozpatrujemy przetwarzanie energii w czasie, możemy operować pojęciem mocy: wewnętrznej i zewnętrznej. Część mocy całkowitej systemu autonomicznego musi być zużywana na pokrycie strat energii do otoczenia. Konieczność wydatkowania mocy sprawia, że do sterowania się i sterowania swoim otoczeniem, system autonomiczny nie może zużywać swej mocy całkowitej, lecz tylko jej część.

Podczas wykładu zademonstruję, jak ten proces wygląda oraz jak wykorzystać tą wiedzę w praktyce.

Zapraszamy 28 maja o 18:00 na wykład na żywo https://youtu.be/vnI6ryv8058

#cybernetyka #cpwi #wojnainformacyjna #wojna #sterowanie #nai #cybernetykaspoleczna #tworczoscwlasna po wykładzie #ama
Martwiak - Moc procesu – rola w procesach autonomii - Dominik Dudek CPWI#05

System...