Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 72
Zacząłem oglądać ten #serial dokumentalny na #netflix Najważniejsze Wydarzenia #drugawojnaswiatowa i od pierwszego odcinka już mnie w-----ł i przestałem. Wg. Netflixa jednym z najważniejszych wydarzeń WW2 nie jest jej rozpoczęcie od ataku na Westerplatte (lub jak kto woli b-----------e Wielunia). O Wojnie Obronnej wspomnieli może ze 3 zdania, że Polacy owszem bronili się dzielnie, ale szarżowali koniami na czołgi.

Dla Netflixa wojna tak naprawdę zaczęła się od najazdu Holandii, Norwegii i Danii, bo kogo by tam obchodziła dwudziestodniowa wojna w Polsce.

Dalej jest równie głupio i sobie darować?

#historia
  • 31
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@memento_mori: A potrafisz poprzec to konkretnymi przykladami? Bo nikt nie neguje dywizjonow 301 i 303, czy tez udzialy Polakow w ataku na Monte Cassino, ale w sumie oprocz tych dwoch slynnych akcji, to raczej brak wiekszych spektakularnych sukcesow. I moze tak, przewijalismy sie przez cala wojne walczac w oddzialach czy to po stronie aliantow, czy ruskich, ale zawsze bylismy czescia wiekszych dywizji, pod dowodztwem osob z poza Polski.

Czym innym
  • Odpowiedz
@dobrepicko Z jakiego powodu azjocentryzm jest lepszy niż europocentryzm? Z takiego, że żyjemy w Europie - odsyłam do mojego pierwszego komentarza.
Jedyne czym możemy się "szczycić" to to, że pierwsze II wojenne strzały w Europie padły do nas
  • Odpowiedz
@kojiii Ciekawe porównanie, ale nie mogę się z nim zgodzić - nasz temat udziału po kampanii Wrześniowej jest przynajmniej czasem poruszany, o Serbii w czasie I WŚ nawet psy dupami nie szczekają (o nas zresztą też nie bardzo w tamtym okresie)
  • Odpowiedz
@Boroova Doskonale rozumiem co masz na myśli: wysiłek militarny. Nie wiem czy rozumiesz co ja mam na myśli: to nie jest jedyna miara znaczenia w wojnie.

W trakcie pierwszej wojny światowej Niemcy domyślając się już, że mogą nie pokonać Francji zaproponowały aliantom pokój. Warunek: Belgia zostaje w niemieckiej strefie wpływów. Czy alianci się zgodzili, bo Belgowie nie wnieśli niemal nic militarnie do wojny? Nie. Czy sprawa żydowska w trakcie drugiej wojny
  • Odpowiedz
@Mleko_O: ścisłość w wydaniu naukowym. tylko to się liczy reszta to interpretacje. od jakich działań zaczyna się w takim wypadku wojna? jeśli przyjmijmy że jutro zacznie się wojna USA z Rosją to jaką datę przyjmiemy? Datę jutrzejszą czy datę pierwszego embargo? Datę pierwszych działań wywiadowczych czy pierwszych "podchodów" do wojny? To by doprowadziło do absurdu. Nie można oczywiście wyznaczyć momentu co do sekundy ale w przybliżeniu co do dnia w
  • Odpowiedz
@dobrepicko Wydanie naukowe powiadasz? A zdajesz sobie sprawę, że ogólnopojęta nauka zgadza się co do jednego - nie ma spójnej definicji czegoś takiego jak wojna. Idąc dalej Twoim tokiem rozumowania - od czyich strzałów rozpoczęła się zimna wojna? Bo była to bezdyskusyjnie wojna. Tak samo jak wojny handlowe - czy ktokolwiek musi do kogokolwiek strzelać?
Wracamy do mojego pierwszego komentarza z którego wynika, że nie da się precyzyjnie podać daty wybuchu
  • Odpowiedz