Wpis z mikrobloga

#polityka #ofe #neuropa Mirki, wytłumaczyłby mi ktoś przystępnie na czym polegał transfer pieniędzy z OFE do ZUSu? Bo ostatnio gdzieś czytałem w komentarzu przystępne wytłumaczenie tego precedensu, ale nie pamiętam gdzie, a mam dość słuchania o Tusku, który okradł Polaków i chciałbym mieć sensowny argument w dyskusji
  • 10
@Rnck: umorzono obligacje i kwotę umorzenia zapisano na kontach w ZUS. Transferu nie było. Żadne pieniądze nie przeszly do ZUS. Po prostu rządowi zniknęło 150mld zadłużenia z dnia na dzień, a ludzie stracili odłożone pieniądze. Których gdyby nie OFE i tak by nie mieli
@Rnck:

Postaram się krótko.

Za rządów AWS był pomysł, aby częścią składki emerytalnej zarządzały fundusze emerytalne na komercyjnych warunkach, co spowoduje:
(i) wzrost inwestycji;
(ii) dokapitalizowanie GPW
(iii) wyższe emerytury.

Na szczęście byli na tyle odpowiedzialni, że nie powierzyli inwestycji emerytalnych ZUS-owi :)

Portfel inwestycyjny OFE dzielił się na dwie części: obligacyjną i akcyjną. Otóż, zapobiegliwi rządzący chcieli, aby było z czego finansować dług publiczny. Jak to działało?

OFE były prawnie
@Rnck: A ja to wytłumaczę jeszcze prościej.
Przed transferem miałeś 1000 zł na koncie w ZUS (gwarantowane przez państwo) i 1000 w NFZ (w tym 500 w obligacjach, czyli gwarantowane przez państwo)


Po transferze masz 1500 na koncie w ZUS (gwarantowane przez państwo) i 500 w NFZ.

W związku z tym każdy obywatel stracił 0 zł. Jednym słowem - kradzież :]
@FilipKarol: I całe szczęście. Trudno mi wyobrazić sobie większy wał niż to:
Oddajesz podmiotowi A połowę pieniędzy, za co podmiot A pobiera prowizję, po czym odbierasz połowę z tej połowy podmiotowi A w zamian za obligacje, za co podmiot A znów pobiera prowizję.

To jest wał nad wały. Na szczęście w PO się w porę opamiętali i ten wał ukrócili.
@kurczok: Duża część PO była autorami OFE. Nie ukrócili tego z powodu o jakim piszesz. Ukrócili to bo zadłużenie kraju zbliżało się do konstytucyjnej granicy, której przekroczenie uruchomiło by konieczność cięć budżetowych. Dorabiasz teraz do tego pozytywną interpretację ale prawda jest taka, że Rostowski z Tuskiem zrobili to tylko dlatego, że grunt im się walił pod nogami. Inaczej dalej korzystaliby z tej świetnej maszynki do pożyczania pieniędzy i zadłużania budżetu ;)
@FilipKarol: Duża część powiadasz...

No dobrze, sprawdźmy : ]
W [pierwszym rządzie Donalda Tuska](https://pl.wikipedia.org/wiki/Pierwszy_rząd_Donalda_Tuska) nie było ANI JEDNEJ OSOBY która była w [rządzie Jerzego Buzka](https://pl.wikipedia.org/wiki/Rząd_Jerzego_Buzka).
W [drugim rządzie Donalda Tuska](https://pl.wikipedia.org/wiki/Drugi_rząd_Donalda_Tuska) tylko Marek Biernacki był w rządzie Jerzego Buzka, przy czym on akurat był ministrem w MSWiA więc raczej nie zajmował się emeryturami

Ze wszystkich ludzi z rządu Buzka tylko Buzek był/jest członkiem PO w trakcie kadencji PO, ale
@kurczok: widzę, że jesteś z partią emocjonalnie związany. OFE to był pomysł Unii wolności, z której między innymi PO się wywodzi. Jednocześnie mógłbym Ciebie prosić o usunięcie konta bo podchodzisz do tych tematów wyraźnie emocjonalnie, a nie racjonalnie ;)

Niemniej jednak cieszy mnie, że zgadzasz się ze mną co do powodów przez które Tusk z Rostowskim zdemontowali OFE :)
@FilipKarol: Nie jestem z PO związany ani emocjonalnie, ani w żaden inny sposób. Emocje (negatywne) budzi we mnie natomiast powtarzanie kłamstw. Bardziej negatywne emocje budzi natomiast we mnie wyślizgiwanie się z kłamstw: Już nie PO była autorem, tylko UW, a PO się wywodzi... ojejej. Szkoda, że to bez znaczenia, bo za ministerstwo od emerytur odpowiadał Longin Komołowski - aws/pisowiec. Jeszcze raz - usuń konto, kłamczuszku.

I nie. Nie to było powodem.