Wpis z mikrobloga

Test procesora Intel Core i9-10900K - Nowy król wydajności w grach
To już dzisiaj! Chwilę temu oficjalnie zeszło NDA na testy nowych procesorów od Intela w postaci rodziny Comet Lake-S. Czy Niebiescy odrobili lekcje i przygotowali jednostki, które rywalizują z cenionymi, wydajnymi i przede wszystkim tanimi Ryzenami? A może znowu dostajemy to samo, acz z nowym gniazdem i wymagające nowej płyty głównej?

W krótkich słowach: Intel Core i9-10900K to nowy król, acz w iście królewskiej cenie. Nawet na fabrycznych ustawieniach jest najmocniejszym konsumenckim procesorem do gier, natomiast w pozostałych zastosowaniach godną konkurencję dla Niebieskich stanowi AMD Ryzen 9 3900X. Wszystkie testy wydajności w grach, programach i benchmarkach, pomiary poboru mocy oraz możliwości znajdziecie tutaj:

https://www.purepc.pl/test-procesora-intel-core-i9-10900k-nowy-krol-wydajnosci-w-grach

A co jeśli ktoś nie chce wydawać 2699 złotych? Zawsze zostaje Intel Core i5-10600K za 1450 złotych, czyli... praktycznie Intel Core i7-8700K. Jednak tutaj poprzeczka przez AMD została zawieszona bardzo wysoko i strącenie AMD Ryzen 5 3600 z piedestału okazało się niemożliwe. Zwłaszcza w obliczu ogromnej różnicy w cenach samego procesora i platformy. Więcej dowiecie się tutaj:

https://www.purepc.pl/intel-core-i5-10600k-vs-amd-ryzen-5-3600-test-procesorow

#purepc #pcmasterrace #komputery #technologia #intel
PurePC_pl - Test procesora Intel Core i9-10900K - Nowy król wydajności w grach
To ju...

źródło: comment_1589984803lPMS7sQvXIgakg54W6Hg29.jpg

Pobierz
  • 17
@PurePC_pl: procesory już dawno są zbyt wysokiej wydajności w porównaniu do kart graficznych.

Tego typu sztuki to bardziej przydatne się okażą do renderowania lub czytania plików Excel 1gb+
@L3gion: I to tylko dzięki presji społeczności, bo AMD samo z siebie miało inne, brzydkie plany. Pytanie jeszcze jak to będzie wyglądać na premierę z dostępnością BIOSów dla starszych płyt głównych. Bo co tu dużo mówić - taki krok wpływ negatywnie na sprzedaż nowych platform, więc producenci nie będą się raczej z tym śpieszyć.
@PurePC_pl: Widzę, że rewolucji nie ma. Liczyłem jednak na trochę więcej. Jeśli intel chce utrzymać dominacje w grach to powinien jednak trochę mocniej zwiększać wydajność, bo za chwile za sprawą Zen 3 może się okazać, że w grach różnicy nie ma. Wówczas jakikolwiek wydajnościowy sens kupna intela przepadnie.

Inna kwestia to cena zarówno CPU jak i płyt głównych. Nie jest aż tak absurdalna jak startowa i9-9900K no ale tanio nie jest.
I to tylko dzięki presji społeczności, bo AMD samo z siebie miało inne, brzydkie plany. Pytanie jeszcze jak to będzie wyglądać na premierę z dostępnością BIOSów dla starszych płyt głównych. Bo co tu dużo mówić - taki krok wpływ negatywnie na sprzedaż nowych platform, więc producenci nie będą się raczej z tym śpieszyć.


@PurePC_pl: Plus wszyscy tak chwalą ta kompatybilność wsteczną AMD ale jak się zastanowimy to ostatecznie mamy wsteczność chipsetu
Widzę, że rewolucji nie ma


@Variv: Nie ma bo to 9 gen z odblokowanymi wątkami. Sama architektura pewnie pamięta czasy 3-4 gen.

Plus wszyscy tak chwalą ta kompatybilność wsteczną AMD ale jak się zastanowimy to ostatecznie mamy wsteczność chipsetu do jednej serii cpu wstecz


? Przecież to nie chodzi o wsteczną a o kompatybilność z nowym xD Mój Aorus B450 obsługuje 3 gen Ryzena a na 99% obsłuży też i 4.
? Przecież to nie chodzi o wsteczną a o kompatybilność z nowym xD Mój Aorus B450 obsługuje 3 gen Ryzena a na 99% obsłuży też i 4.


@L3gion: Tak o to mi chodziło. Moze się nieprecyzyjnie wyraziłem.
@Variv: Wiadomo że im bardziej socket się starzeje tym mniej lat wsparcia ma najnowszy chipset. Ale jakby nie patrzeć każdy obecny chipset AM4 ma wsparcie dla minimum 3 generacji:

B350: A series, 1 gen, 2 gen, 3 gen
X370: A series, 1 gen, 2 gen, 3 gen
B450: A series, 1 gen, 2 gen, 3 gen + najpewniej 4 gen
X470: A series, 1 gen, 2 gen, 3 gen + najpewniej
@PurePC_pl: Z tego co zrozumiałem to aktualizacje BIOS dla płyt B450/X470 mają być dostępne po potwierdzeniu że dokonano zakupu Zen 3 bo aktualizacja automatycznie ma wyciąć obsługę poprzednich procesorów.