Wpis z mikrobloga

Jest sprawa do specjalistów
Chcę sobie poszerzyć okno (połączyć lewe okno z drzwiami tarasowymi - na zdjęciu z czasów budowy)
Mam nad oknami jedno duże nadproże. Pod nadprożem są kasety od rolet i dopiero okna. Jedyne podparcie które bym zabrał to ta jedna półcegiełka na słupku między oknami - wydaje mi się że ona tam tylko dla ozdoby jest, choć na pewno jakieś tam siły przenosi.
Konstruktor jednak kategorycznie stwierdził, że poszerzając okno siły wzrosną czterokrotnie, belki stropu się tam opierają i ogólnie nie można zbić tego słupka bez konsekwencji.
Nie mam dostępu do informacji na jakie siły było projektowane nadproże.
Po drugiej stronie pomieszczenia mam jednak trzy razy szersze okno tarasowe zapewne z tej samej jakości nadprożem.
Nie mam możliwości zrobienia drugiego nadproża przez rolety i obecną zabudowę od zewnętrznej strony.
Sprawa jest beznadziejna czy po prostu znaleźć konstruktora który jest bardziej liberalny?
#budownictwo #architektura #konstruktor #budowa
niegwynebleid - Jest sprawa do specjalistów
Chcę sobie poszerzyć okno (połączyć lewe...

źródło: comment_1589963838K6VNiv9z2TzsORqdNcHRjG.jpg

Pobierz
  • 27
  • Odpowiedz
@niegwynebleid: Jeżeli rozsądny konstruktor mówi, że nie to nie - nie ma co szukać kłopotów co nie? Jak strasznie Ci zależy to poszukaj kogoś dobrego jako 2 opinie i tyle. bez szukania "takiego co ma wszystko w dupie" ;)
Ja bym odpuści.
  • Odpowiedz
@niegwynebleid: przede wszystkim zadaj sobie pytanie ile jest to dla Ciebie warte. Np jeżeli cały ambaras czyli projekt + wzmocnienia wyniosą ponada 3 tys to jednak nie chce a jak 500 zl to chce. Jest to bardzo ważne w celu oszacowania czy serio chcesz to robić.
ad 2 żaden rozsądny konstruktor nie klepnie Ci tego tematu tak jak chcesz załatwić czyli usunąc podpore i niech się dzieje wola nieba.
ad
  • Odpowiedz
@niegwynebleid: trzeba zbadać ilośc i średnicę zastosowanego zbrojenia i np młodkiem schmidta "oszacować" klasę betonu. Dopiero na podstawie takich danych (które powinieneś mieć w projekcie) można przystąpić do sprawdzenia nośności elementu.
  • Odpowiedz
@ptak_powszedni: Dzięki wielkie za opinię.
Wychodzi na to, że jedyną szansą dla mnie by było "udowodnienie", że ten słupek nic nie przenosi i jest tam tylko wklejony
albo zrobienie dodatkowego nadproża w miejsce rolet. Da się to zrobić? Dodać nadproże poniżej?
  • Odpowiedz
@niegwynebleid: udowodnienie to złe słowo, jakby przyszedł do mnie inwestor żebym zrobił ekspertyzę lub opinię pod jego tezę to pięć razy bym się zastanowił o co tu chodzi. Dobra procedura to taka że robisz odkrywki, szkicujesz układ zbrojenia, przyjeżdża konstruktor sprawdza beton młodkiem, sprawdza poprawność Twoich szkiców, robi sprawdzenie nośności w stanie istniejącym, robi projekt ewentualnych wzmocnień.
Co do nadproży to jak najbardziej można je wykonać w miejscu rolet ale
  • Odpowiedz
@ptak_powszedni: och, nie mam zamiaru robić tego sam
chodzi o samą możliwość. Najgorzej, że nie za bardzo mogę rozwalić zewnętrzną elewację, gdyż mam tam belki ogrodu zimowego. W związku z tym nadproże trzeba by wykonać bez specjalnego uszkadzania ocieplenia.
  • Odpowiedz
@niegwynebleid: powiem Ci tak - jeśli nadproże było przeliczone tak, żeby uwzględnić podparcie tymi słupkami, to konstruktor ma rację - belka z trzyprzęsłowej zmieni się w jednoprzęsłową. Te podparcia zmniejszają maksymalne siły w belce właśnie około czterokrotnie. Bez ekspertyzy raczej nikt ci tego nie zatwierdzi ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
@niegwynebleid: Co tu się odwaliło z tym nadprożem to ja nie wiem. Kto wpadł na taki pomysł? Nie za bardzo rozumiem po co ktoś dla każdego okna oddzielnie zrobił nadproże prefabrykowane a nad nimi jebuntął dodatkowe wspólne nadproże wylewane, bo nie wygląda mi to na wieniec
  • Odpowiedz
@niegwynebleid: widzę, że jest jedna ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Problem jest taki, że jeśli projektant założył (a na 99% tak zrobił) belkę jako podpartą w tych 4 punktach (2 na końcach + 2 słupki), to dał mniej zbrojenia dolnego, a więcej górnego. Jeśli usuniesz te dwa słupki, to zbrojenie górne jest właściwie niepotrzebne, a potrzeba sporo więcej zbrojenia dolnego. Więc jest niebezpieczeństwo, że po usunięciu słupków
  • Odpowiedz